Raport

Epidemia koronawirusa

Rzadkie skórzane znalezisko z okresu średniowiecza. „Unikalne zdobienia w kształcie liści”

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w kantonie Jura w starej części miasta Saint-Ursanne (fot. Kanton Jura)

Fragment dziecięcego bucika wykonanego ze skóry, pochodzącego z XIV wieku, odkryli archeolodzy w północnej Szwajcarii. O znalezisku informuje serwis internetowy The Local Switzerland.

Naukowcy: głęboko pod powierzchnią Marsa kryje się woda

W różnych miejscach pod powierzchnią Marsa, na dużej głębokości, prawdopodobnie kryją się zasoby wody. Co więcej, mogą one zasilać okresowe...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w kantonie Jura w starej części miasta Saint-Ursanne, położonego w pobliżu granicy z Francją.

Znalezisko ma wymiary 17 x 13 centymetrów i jest dużym fragmentem bucika wykonanego w II połowie XIV wieku dla dziecka w wieku ok. 1 roku.

But z cholewką zakrywającą kostkę został wykonany z dwóch rodzajów skóry; do uszycia górnej części zakrywającej stopę użyto koziej skóry, podeszwę wykonano ze skóry wołowej.

Na unikalne zdobienia powierzchni skóry składają się motywy w kształcie liści na części okrywającej stopę oraz geometryczne wzory na cholewce.

Według ekspertów z Muzeum Obuwia w Lozannie wzory wykorzystane do zdobień na odkrytym buciku były popularnym motywem dekoracyjnym w II połowie XIV wieku.

Średniowieczny bucik z Saint-Ursanne to pierwsze znalezisko tego rodzaju w Szwajcarii, a w Europie dotychczas odkryto zaledwie 5 podobnych egzemplarzy dziecięcego obuwia z tego okresu – 3 w Londynie i 2 w Holandii.

Nie wiadomo, jaki kolor miały buty, kiedy były nowe, gdyż artefakty ze skóry, które przetrwały wiele stuleci, przyjmują zawsze kolor ciemnobrązowy.

źródło:

Zobacz więcej