RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Piątka Kaczyńskiego pozwoli złagodzić skalę hamowania gospodarki”

Wzrost gospodarczy Polski powinien przekroczyć poziom 4 proc. (fot. Pexels)

Nieco powyżej 4 proc. – takiego wzrostu gospodarczego możemy się spodziewać w 2019 r. Tak wynika z zebranych przez „Dziennik Gazetę Prawną” prognoz analityków. Tymczasem agencja Fitch podtrzymuje ocenę Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

„Przekładamy nasze działania na korzyści dla gospodarki, budżetu, polskich przedsiębiorców”

Jesteśmy coraz bardziej efektywni, przekładamy nasze działania na korzyści dla gospodarki, budżetu, polskich przedsiębiorców – mówił premier...

zobacz więcej

Oczekiwania ekonomistów są takie, że wzrost nieznacznie przekroczy poziom 4 proc., ale – jak zaznacza dziennik – niektórzy nie zaktualizowali jeszcze swoich prognoz tak, aby wziąć pod uwagę efekty przedwyborczych zapowiedzi, jakie padały w ostatnim czasie ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji i rozwoju, przekonywał przed weekendem, że bardzo prawdopodobne jest osiągnięcie wyniku na poziomie 4,5 proc. Eksperci gazety wskazywali w prognozach tuż przed końcem minionego roku, że PKB wzrośnie o 3,7 proc.

Dziennik wskazuje, że „piątka Kaczyńskiego”, jak określane są zapowiedzi nowych wydatków budżetowych, pozwoli więc złagodzić skalę hamowania gospodarki. W ubiegłym roku PKB urósł bowiem o 5,1 proc. i był to najlepszy wynik od 2011 r.

źródło:
Zobacz więcej