Raport

#FabrykahejtuPO

W Pompejach odkryto fresk przedstawiający uliczny stragan z przekąskami

Odkryty fresk w przepiękny sposób przedstawia rzeczywisty wygląd ulicznego straganu z jedzeniem w Pompejach (fot. Twitter/Pompeii Sites)

W ruinach Pompejów we Włoszech archeolodzy odkryli dobrze zachowany fresk przedstawiający „thermopolium” – uliczny stragan z ciepłym jedzeniem, pełniący funkcję dzisiejszego baru przekąskowego – informuje serwis internetowy The Guardian.

Polscy archeolodzy odkryli kilkaset zabytków w świętym jeziorze Majów

Fragment ceramicznej kadzielnicy w kształcie twarzy, świadectwa rytuałów religijnych w postaci naczyń ceramicznych - w sumie kilkaset zabytków...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano w ruinach jednej z budowli znajdujących się w północno-wschodniej części rzymskiego miasta, w Rejonie V Pompejów. Rejon V – obszar o powierzchni 22 hektarów – jest niedostępny dla zwiedzających. Archeolodzy wciąż prowadzą tam prace wykopaliskowe i odsłaniają nierozpoznane wcześniej części Pompejów.

Jak poinformował Massimo Osanna, dyrektor Parku Archeologicznego Pompeje, odkryty fresk w przepiękny sposób przedstawia rzeczywisty wygląd ulicznego straganu z jedzeniem w Pompejach, jednego z wielu takich miejsc, gdzie sprzedawano proste i ciepłe posiłki dla uboższych mieszkańców miasta, których domostwa nie były wyposażone w pełnowymiarowe kuchnie.

Według szacunków naukowców w Pompejach przed zagładą miasta w 79 roku mogło funkcjonować ok. 150 termopoliów.

Prace wykopaliskowe w Rejonie V Pompejów doprowadziły przez ostatnie 3 miesiące do odkrycia innych fresków, w tym fresku przedstawiającego Narcyza podziwiającego własne odbicie w lustrze wody, a także szkielety 5 osób – dwóch kobiet i trojga dzieci – stłoczonych w jednym z pomieszczeń willi zasypanej popiołem wulkanicznym w wyniku erupcji wulkanu Wezuwiusz.

Pompeje zostały w 1997 roku wpisane jako obiekt na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

źródło:

Zobacz więcej