Trzylecie „500 plus”. Premier: Program jest propaństwowy. To przestrzeń dla rozwoju kraju

Program „Rodzina 500 plus” jest nie tylko programem prorodzinnym – który przebudował życie wielu rodzin – ale też propaństwowym programem dla przyszłości; stworzyliśmy przestrzeń dla rozwoju całego kraju – mówił w niedzielę w Puławach premier Mateusz Morawiecki.

Nieoficjalnie: w sobotę Jarosław Kaczyński rozszerzy „piątkę PiS” o kolejną propozycję

Podczas konwencji regionalnej Prawa i Sprawiedliwości lider ugrupowania Jarosław Kaczyński rozszerzy tzw. piątkę PiS o kolejną propozycję...

zobacz więcej

Szef rządu w Puławach wziął udział w podsumowaniu 3-lecia programu „Rodzina 500 plus”. Morawiecki podkreślił, że rząd – przygotowując ten program – chciał, żeby „wszystkie dzieci, młodsza młodzież, młodzież, miały jak najwięcej możliwości”.

– Program 500 plus jest nie tylko programem prorodzinnym ale też propaństwowym. Państwo polskie, które odkłada na bok rodziny, to nie jest państwo z sercem, a my budujemy państwo z sercem, państwo dla wszystkich rodzin – zaznaczył premier.

Morawiecki wskazał, że program „Rodzina 500 plus” jest programem dla przyszłości, „który zupełnie przebudował życie wielu rodzin”. – Wraz z tym programem Polska zmienia się nie do poznania (…). Jestem przekonany, że stworzyliśmy nową przestrzeń dla rozwoju całego naszego kraju, wszystkich dzieci i całej młodzieży – mówił szef rządu.

Premier ocenił, że rozszerzenie tego programu o wprowadzenie 500 plus od pierwszego dziecka pokazuje m.in., że rząd „daje pełne zaufanie w ręce rodziców”. – Ufamy rodzinom, ufamy rodzicom. To pokazuje stosunek państwa do rodzin. Chcemy, żeby on był jak najbardziej partnerski i taki jest – dodał. Podziękował rodzinom za mądre wykorzystanie środków.

Przychylne reakcje społeczne na rozwiązania tzw. Nowej Piątki PiS

Wszystkie zapowiadane w „Nowej Piątce PiS” rozwiązania spotykają się z przychylnymi reakcjami społecznymi. Popiera je od 73 proc. (w przypadku...

zobacz więcej

Morawiecki zapewnił, że rząd nie odejdzie od programu „Rodzina 500 plus” i nie będzie go zmieniał. –My będziemy na tym fundamencie szli w przyszłość, bo przyszłością Polski są nasze dzieci, nasza młodzież, rozwój kraju – podkreślił premier.

Lepszy poziom życia polskich rodzin

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podała, że do tej pory z budżetu państwa na program „Rodzina 500 plus” przeznaczono 67 mld zł; ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci. – To pieniądze, które pozwalają na lepszy poziom życia polskich rodzin. Warto było ten program wprowadzić – podkreśliła.

– Pamiętam jak ten program raczkował, stawał na nogi, osiągał swoje efekty. Dzisiaj widzimy, że życie polskich rodzin zupełnie się zmieniło od momentu wprowadzenia tego najbardziej przełomowego programu po transformacji w Polsce – powiedziała Rafalska.

Zaznaczyła, że 1 lipca tego roku wszystkie dzieci do 18. roku życia objęte będą świadczeniem „500 plus”. Minister podkreśliła, że rząd PiS przeznaczył na politykę prorodzinną więcej niż jakikolwiek rząd do tej pory.

– Cieszymy się, że nasz program nie tylko poprawia jakość życia, poprawia bezpieczeństwo materialne polskich rodzin, eliminuje nierówności społeczne, ale tak naprawdę realizuje wasze marzenia – mówiła do przybyłych na piknik rodziców i dzieci. Podkreśliła, że silna rodzina to fundament silnego, mocnego państwa. Zaznaczyła, że inwestycja w rodziny „to jest nasza najlepsza inwestycja społeczna”. Podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji programu.

Analitycy: 500 Plus i świadczenia dla emerytów zwiększą tempo wzrostu gospodarki

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc. z...

zobacz więcej

Program ważny dla Polski Wschodniej

Posłanka PiS z Lubelszczyzny Elżbieta Kruk podkreśliła, że społeczne programy typu „Rodzina 500 Plus” są szczególnie ważne dla województw słabszych ekonomicznie, leżących w Polsce Wschodniej.

– To u nas na Lubelszczyźnie, na Podlasiu, Podkarpaciu, większy procent dzieci korzysta z tego programu, niż średnio w Polsce. Cieszymy się, że ten program pokazał efekty, które zaprzeczyły wszystkim krytykom tego przedsięwzięcia. Cieszymy się, że jest tak rozwojowy i od lipca będzie służył wszystkim dzieciom – powiedziała Kruk.

Premier i minister Rafalska wraz z dziećmi zdmuchnęli świeczki na torcie przygotowanym z okazji jubileuszu programu „Rodzina 500 Plus”. Wszyscy częstowali się tortem. Potem premier rozmawiał z dziećmi, które bawiły się na festynie, robił sobie z nimi zdjęcia, rozdawał autografy.

Program „Rodzina 500 plus” wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Zgodnie z projektem zmian w programie, od 1 lipca 2019 roku „500 plus” będzie również przyznawane na pierwsze dziecko bez względu na dochody rodziny.

źródło:
Zobacz więcej