„Godzina dla Ziemi”: zgasły światła m.in. w Sejmie i Pałacu Kultury i Nauki

O godzinie 20:30 wyłączono na 60 minut iluminacje wielu znanych obiektów na całym świecie – m.in. w Sejmie czy w Pałacu Kultury i Nauki. Światła zgasły też w niektórych prywatnych domach. To element akcji „Godzina dla Ziemi”, która zwrócić ma uwagę na kwestię niszczenia środowiska przez człowieka.

„Nie niszczmy naszego domu”. Zgasną światła w „Godzinie dla Ziemi”

O 20.30 miliony ludzi na całym świecie zgaszą światło w swoich mieszkaniach i domach, by włączyć się symbolicznie w doroczną akcję WWF „Godzina dla...

zobacz więcej

Przedstawiciele Fundacji WWF, która organizuje na całym świcie akcję Godzina dla Ziemi poinformowali, że w ramach akcji o godzinie 20:30 czasu lokalnego w ciemnościach pogrążyć się miały m.in.: Akropol w Atenach, rzymskie Koloseum, budynek opery w Sydney, brama Indii w Bombaju, piramidy w Gizie, wieża Eiffle'a, londyński Big Ben, czy Empire State Building w Nowym Jorku oraz setki tysięcy innych obiektów w ponad 180 krajach na 7 kontynentach.

Światła zgasły i w niektórych znanych polskich budynkach. Kancelaria Sejmu poinformowała w sobotę na Twitterze: „Akcja #GodzinadlaZiemi w #Sejm. Punktualnie o godz. 20:30 zgasły światła w Sali Plenarnej i Sali Kolumnowej. To symboliczny gest troski o przyszłość środowiska naturalnego”. I zamieściła filmik z gasnącymi w Sejmie światłami.


Z kolei przedstawiciele władz Warszawy poinformowali na Twitterze, że wyłączono podświetlenie między innymi Pałacu Kultury i Nauki, mostu Świętokrzyskiego i stołecznego ratusza. Apelowali do mieszkańców: „Pamiętajcie o oszczędzaniu prądu na co dzień!”.

Z informacji WWF wynika, że w Polsce udział w akcji zadeklarowało 98 miast – najwięcej ze wszystkich dotychczasowych edycji kampanii.

„Ty też niszczysz swój dom”

„Godzina dla Ziemi” odbywa się w Polsce już po raz 12. Hasłem tegorocznej edycji jest „Ty też niszczysz swój dom”. Akcja ma zwrócić uwagę na udział każdego z nas w procesie niszczenia Ziemi. WWF przypomniało, że jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku, a jako obywatele – na tworzone prawo. Fundacja nawoływała do zmiany osobistych nawyków na ekologiczne.

WWF chce zaapelować do prezydenta

WWF Polska nawołuje do podpisania apelu do prezydenta Andrzeja Dudy, aby skuteczniej strzegł konstytucyjnego obowiązku ochrony środowiska i w ten sposób pomógł zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne przyszłym pokoleniom Polaków.

Art 74. Konstytucji RP zakłada, że władze publiczne prowadzą politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Ochrona środowiska jest obowiązkiem władz publicznych. Zapisano tam również, że każdy ma prawo do informacji o stanie i ochronie środowiska. A władze publiczne wspierają działania obywateli na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska.

źródło:

Zobacz więcej