Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Madryt zatrudnił owce do dbania o park

Większość owiec należy do hiszpańskiej rasy Rubia del Molar (fot. Pixabay/Uschi_Du)

Ponad 500 owiec zatrudniły władze Madrytu do koszenia trawy w Casa de Campo, największym publicznym parku w stolicy Hiszpanii. Opiekuje się nimi dwóch pasterzy.

Outsourcing po włosku. Owce i kozy skoszą trawę w Rzymie

Owce i kozy będą kosić trawę w parkach w Rzymie – zdecydowały władze miasta. Wypuszczenie tych zwierząt na tereny zielone jak na pastwisko jest...

zobacz więcej

Casa de Campo znajdujący się na byłych terenach łowieckich rodziny królewskiej zajmuje powierzchnię ponad 1700 hektarów i jest pięć razy większy od nowojorskiego Central Parku. Wynajęcie owiec, by kosiły w nim trawę ma przynieść wiele korzyści – zachwala Beatriz Garcia San Gabino, urzędniczka odpowiedzialna za tereny zielone.

– To bardzo skuteczna metoda zapobiegania pożarów runa. Nie musimy używać maszyn, które zużywają paliwo i zanieczyszczają ziemię. Oprócz tego nawóz owiec użyźnia glebę – wskazuje Gabino. Wśród korzyści wylicza także możliwość poznawania przez mieszkańców i turystów zalet wiejskiego życia.

Większość owiec należy do hiszpańskiej rasy Rubia del Molar, która jest zagrożona wyginięciem. W czerwcu, gdy temperatura znacząco wzrośnie zwierzęta wrócą do górskiej wioski Puebla de la Sierra leżącej 110 km na północ od Madrytu.źródło:
Zobacz więcej