Zamach na wiceprezydenta Afganistanu. Kolejny

Gen. Abdul Raszid Dostum był uprzedzony o planowanym zamachu (fot. Mustafa Bag/Anadolu Agency/Getty Images)

Pierwszy wiceprezydent Afganistanu generał Abdul Raszid Dostum bez szwanku wyszedł z zamachu na jego konwój. W ataku zginął ochroniarz generała, zaś dwóch innych zostało rannych. Polityk już drugi raz uniknął śmierci od czasu powrotu z wygnania w Turcji w ubiegłym roku.

Samobójczy zamach na lotnisku w Kabulu. 23 ofiary śmiertelne

Liczba śmiertelnych ofiar niedzielnego zamachu w stolicy Afganistanu, Kabulu, wzrosła do 23. Rannych zostało 107 osób.

zobacz więcej

Napastnicy zaatakowali konwój z Dostumem jadący z miasta Mazar-i Szarif w prowincji Balch do prowincji Dżozdżan na północy Afganistanu – oświadczył cytowany przez agencję Reutera rzecznik partii Junbish, której liderem jest wiceprezydent. Dodał, że Dostum wiedział o planowanym ataku i mimo to zdecydował się na podróż.

W ataku jeden z ochroniarzy poniósł śmierć, a dwóch odniosło rany. Na razie nikt nie przyznał się do zamachu.

Był to już drugi atak na Dostuma od lipca 2018 roku, gdy wiceprezydent wrócił do kraju po trwającym ponad rok wygnaniu w związku z oskarżeniami o stosowanie tortur i nadużycia wobec rywali politycznych.

22 lipca, w dniu przylotu wiceprezydenta do Afganistanu, kiedy opuszczał opancerzonym wozem lotnisko w Kabulu, rozległa się eksplozja, której miał być celem. Zginęło wówczas 14 osób, a około 50 zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Dostum opuścił Afganistan pod wpływem nacisków Zachodu, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, które łożą ogromne środki na rozwój kraju.

źródło:
Zobacz więcej