RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polka wyróżniona na Litwie. Młoda aktorka ze Złotym Krzyżem Sceny

Akcja spektaklu rozgrywa się podczas II wojny światowej w wileńskim getcie (fot. pixabay.com)

Pochodząca z Solecznik na Litwie Polka – Jowita Jankelaityte – została wyróżniona Złotym Krzyżem Sceny. Jest to najbardziej prestiżowa litewska nagroda teatralna.

Tulia rezygnuje z coveru. Na Eurowizji zaśpiewa oryginalny utwór

„Pali się” – tak zatytułowana jest piosenka, którą zespół Tulia wykona podczas Eurowizji 2019 w Izraelu. Tym razem grupa, nagrodzona Fryderykiem za...

zobacz więcej

Młoda aktorka otrzymała nagrodę w kategorii „najlepsza żeńska rola drugoplanowa” za postać, jaką wykreowała w litewskim spektaklu zatytułowanym „Getto” w reżyserii Gintarasa Varnasa.

Akcja spektaklu rozgrywa się podczas II wojny światowej w wileńskim getcie. – Gram tam taką piosenkarkę, której postać została wymyślona na podstawie dwóch naprawdę istniejących osób – Kai Rosenthal i Luby Lewickiej – powiedziała Polskiemu Radiu Jowita Jankelaityte.

Dodała, że jest to jak dotąd jej najważniejsza kreacja. Premiera spektaklu odbyła się jesienią w ubiegłym roku w Narodowym Teatrze Dramatycznym w Kownie. Bohaterka, którą gra Jowita Jankelaityte, wykonuje żydowskie piosenki, dlatego aktorka, szykując się do roli, musiała nauczyć się tych utworów w języku jidisz.

– Podczas przygotowywania się musiałam myśleć nie tylko o roli, ale też o języku jidisz oraz o tych wydarzeniach, które naprawdę były – dodała Jowita Jankelaityte. Odbierając nagrodę podczas uroczystości, która odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Szawlach, aktorka wyraziła wdzięczność wszystkim, dzięki którym zagrana przez nią postać jest, jaka jest.

Jowita Jankelaityte grała nie tylko w teatrze. Niedawno wystąpiła w filmie fabularnym „Sowia góra” o litewskich partyzantach. W tym roku do nagrody Złotego Krzyża Sceny na Litwie zgłoszono ponad sto osób.

źródło:
Zobacz więcej