RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kolejny blackout w Caracas i innych miastach Wenezueli

W piątek wieczorem Wenezuela kolejny raz pogrążyła się  w ciemności (fot. PAP/EPA/RAYNER PENA)
W piątek wieczorem Wenezuela kolejny raz pogrążyła się w ciemności (fot. PAP/EPA/RAYNER PENA)

Caracas i inne miasta Wenezueli ponownie pogrążyły się w piątek wieczorem w ciemnościach w rezultacie kolejnej przerwy w dostawach prądu. W niektórych rejonach dotąd nie uporano się ze skutkami poprzedniego blackoutu, który na kilka dni sparaliżował kraj.

Wenezuela: Nie ma prądu, kraj pogrążył się ciemnościach

Przerwanie dostaw prądu spowodowało, że w ciemnościach pogrążyła się w czwartek wieczorem czasu miejscowego znaczna część Wenezueli. Jak informują...

zobacz więcej

Około północy czasu obowiązującego w Polsce zgasły światła w Caracas, Maracaibo, Valencii, Maracay i San Cristobal. Informowali o tym mieszkańcy tych miast w mediach społecznościowych.

Jest to już trzecia tego rodzaju awaria w przeciągu niecałego miesiąca. Ostatnia, która wystąpiła w dniach 7-14 marca praktycznie sparaliżowała cały kraj unieruchamiając m. in. publiczny transport, pozbawiając mieszkańców telefonów i internetu oraz wymuszając zamknięcie większości sklepów, urzędów i firm.

Czerwony Krzyż poinformował w piątek, że w ciągu dwóch tygodni rozpocznie dostarczanie pomocy humanitarnej dla 650 tys. Wenezuelczyków. Z Wenezueli napływają alarmujące dane o wzroście niedożywienia ludzi i przypadków chorób z powodu pogarszających się warunków życia.

Prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Francesco Rocca wypowiedział się przeciwko „wszelkiemu upolitycznianiu” tej pomocy.

Do Caracas powraca prąd; wiele stanów nadal pogrążonych w ciemności

Od ponad doby w dużej części Wenezueli brakuje prądu. W czwartek doszło do awarii w hydroelektrowni Guri we wschodniej części kraju. Prezydent...

zobacz więcej

Polityczny chaos w Wenezueli

Wenezuela, mimo, że jest producentem ropy naftowej, pogrąża się coraz bardziej w gospodarczym i politycznym chaosie. Kraj paraliżuje także polityczna walka między prezydentem Nicolasem Maduro a opozycją i jej liderem Juanem Guaido. Maduro twierdził, że poprzednie dwa blackouty to efekt sabotażu, ale eksperci byli zgodni, że to raczej wina wyeksploatowanej infrastruktury i wieloletnich zaniedbań niż efekt wpływu z zewnątrz.

Do tej pory około pięćdziesięciu państw uznało Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, w tym Stany Zjednoczone, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, Niemcy, Holandia i Litwa, a także Polska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej