Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Słowacy wybierają prezydenta. Faworytką Zuzana Czaputova

Zuzana Czaputova oraz Marosz Szefczovicz (fot. PAP/EPA/JAKUB GAVLAK)

W drugiej, decydującej turze wyborów prezydenckich na Słowacji zmierzy się dziś dwoje kandydatów: Zuzana Czaputova oraz Marosz Szefczovicz. Lokale wyborcze na Słowacji będą czynne od 7.00 do 22.00.

Słowacja: Czaputova i Szefczovicz w drugiej turze wyborów prezydenckich

Zuzana Czaputova wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji – podał po przeliczeniu niemal wszystkich głosów Urząd Statystyczny....

zobacz więcej

Faworytką wyborów jest proeuropejska prawniczka i wiceprzewodnicząca będącej poza parlamentem liberalnej partii Postępowa Słowacja, Zuzana Czaputova, która według sondażu słowackiej agencji Median, może liczyć na 60,5 proc. głosów.

Drugi z kandydatów - wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz – może liczyć na 39,5 proc. głosów. Szefczovicz jest popierany przez rządzącą lewicową partię Smer, która jest największą siłą w parlamencie.

W pierwszej turze wyborów dwa tygodnie temu Zuzana Czaputova otrzymała 40,6 proc. głosów, natomiast Marosza Szefczovicza poparło 18,7 proc. głosujących.

Jeśli Czaputova wygra wybory, zostanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji.

Kampanię przed decydująca turą wyborów prezydenckich na Słowacji zdominował temat korupcji oraz chęć zmian. – Słowacja budzi się, pokazuje wielkie pragnienie zmiany i nadzieję związaną z tymi i kolejnymi wyborami – mówiła w telewizyjnej debacie Zuzana Czaputovwa. Nawiązała w swoje wypowiedzi do najbliższych wyborów do europarlamentu i do wyborów parlamentarnych na Słowacji w 2020 roku.

Marosz Szefczovicz oparł swoją kampanię na doświadczeniu i osobistych relacjach z liderami innych krajów.

Prezydent na Słowacji nie ma zbyt wielu kompetencji, ale może wetować nominacje wyższych rangą prokuratorów i sędziów, którzy odgrywają kluczową rolę w walce z korupcją.

źródło:
Zobacz więcej