Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Watykan ujawnił, dlaczego Franciszek nie chciał, żeby go całowano w pierścień

Rzecznik Watykanu zapewnił, że Ojciec Święty nie rezygnuje całkowicie z tego zwyczaju (fot. REUTERS/Remo Casilli)

Podczas kilkugodzinnego pobytu i spotkań z duchowieństwem i wiernymi w Loreto Franciszek kilkakrotnie wyraźnie cofał rękę, gdy ktoś próbował pocałować tzw. Pierścień Rybaka, który noszą papieże. Wywołało to różne komentarze, także krytyczne. Argumentowano, że Ojciec Święty zrywa ze starymi zwyczajami w Kościele.

Papież zaostrza przepisy o walce z pedofilią

Papież Franciszek zaostrzył przepisy dotyczące walki z pedofilią w Państwie Watykańskim i Stolicy Apostolskiej. Watykan opublikował papieski list w...

zobacz więcej

Jak wyjaśnił w watykańskim Biurze Prasowym jego tymczasowy rektor Alessandro Gisotti, chodziło wyłącznie o „względy higieniczne”, aby uniknąć zarażenia.

– Ojciec Święty powiedział mi, że był to powód bardzo prosty: higiena. Gdy jest długa kolejka wiernych, jak to było w Loreto, a ja byłem tam i kolejka rzeczywiście wydawała się nieskończona, przyjmuje się, że należy uniknąć ryzyka zarażenia, ale nie papieża, lecz ludzi – wyjaśnił Gisotti przed konferencją prasową poświęconą zbliżającej się podróży Franciszka do Maroka.

Gisotti zapewnił, że w przypadku, gdy ucałować pierścień będzie chciała jedna osoba lub kilka, nie będzie przeszkód. Tak było np. podczas środowej audiencji ogólnej, gdy pewna sędziwa zakonnica i misjonarka ucałowała rękę papieża. Rektor zaznaczył jednocześnie, że Franciszek woli obejmować ludzi.

„Jeszcze jako biskup, arcybiskup i kardynał w Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio zawsze dawał do zrozumienia, że nie lubi, aby wierni całowali jego pierścień, widząc w tym stary zwyczaj, związany z tym „klerykalizmem”, który pragnie on usunąć z Kościoła. Nie chciał też, aby nazywano go „eminencją”, ale aby zwracano się do niego po prostu »Padre Jorge« (Ojcze Jerzy)” – pisze Katolicka Agencja Informacyjna.

źródło:
Zobacz więcej