RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes TK nie mianuje szefa PKW. News portali gazeta.pl i TVN24.pl to nieprawda

Wybór przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej nie leży w kompetencjach prezes Trybunału Konstytucyjnego (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W przestrzeni medialnej – Gazeta.pl powołująca się na TVN24.pl – pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące tego, że Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska wskaże nowego szefa Państwowej Komisji Wyborczej – informuje rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego.

Wojciech Hermeliński odchodzi z PKW

W piątek wygasa członkostwo w Państwowej Komisji Wyborczej jej dotychczasowego szefa Wojciecha Hermelińskiego; w Komisji zastąpić ma go sędzia...

zobacz więcej

„W świetle przepisów prawa Prezes Trybunału Konstytucyjnego wskazuje sędziego do składu Państwowej Komisji Wyborczej” – wyjaśnia rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego Jakub Kozłowski

„Prezes TK nie ma kompetencji do wyboru Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej” – czytamy w wydanym przez rzecznika oświadczeniu.

„Zgodnie z art. 157 paragraf 5 Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza wybiera ze swojego składu przewodniczącego oraz dwóch zastępców” – dodaje Kozłowski.

29 marca 2019 r. wygasa kadencja przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciecha Hermelińskiego, który w tym dniu kończy 70 lat.

Z informacji podanej wcześniej przez portal gazeta.pl wynikało, że ponieważ Hermeliński jest sędzią TK w stanie spoczynku, nowego szefa PKW wskaże prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska. Miałby nim zostać według gazeta.pl Grzegorz Jędrejek.

„Ładna tabelka. TVN24Bis zrobił”. Szuka fake newsów, minął się z prawdą

„Ładna tabelka. TVN24Bis zrobił” – napisał dziennikarz stacji TVN Jan Kunert, komentując wpis z danymi opublikowanymi przez Narodowy Bank Polski,...

zobacz więcej

To nie jedyny fake news czy manipulacja w wykonaniu TVN24 i portalu tej stacji. W ostatnią niedzielę „Fakty” TVN wprowadziły w błąd swoich widzów, informując, że funkcjonariusze policji „ścigali” nastolatków, którzy jeździli na hulajnogach „wokół” pomnika smoleńskiego. Jak się okazało to była nieprawda. Chłopcy nie jeździli przy pomniku, lecz skakali po nim na hulajnogach i nie byli oni ścigani – jedyną reakcją policji było wylegitymowanie i pouczenie nastolatków. Nie było rekwirowania sprzętu czy zatrzymania chłopców, a sami zainteresowani żałowali i przeprosili za swoje zachowanie.


„Zatrzymanie za jazdę na hulajnogach przy pomniku smoleńskim”. Fake news TVN i „Wyborczej”
Z kolei w czwartek dziennikarz portalu TVN24 Jan Kunert, pracujący w sekcji ścigania fake newsów(!) wprowadził użytkowników Twittera w błąd informując, że tabelkę z danymi dotyczącymi wynagrodzeń w NBP za ostatnie 23 lata… „zrobił TVN24BiS” (jedna ze stacji grupy TVN). Gdy okazało się, że to nie TVN jest autorem grafiki, lecz sam Narodowy Bank Polski – Kunert bez komentarza skasował swój wpis. Mimo oczekiwań internautów, dziennikarz nie przeprosił za wprowadzenie ludzi w błąd.

źródło:
Zobacz więcej