RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wicemarszałek Sejmu o przekopie Mierzei Wiślanej: Natura go nie zrobiła, to nie ma sensu

Sprzeciw wobec przekopu Mierzei Wiślanej wyraziła m.in. Rosja (fot. FB/Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)
Sprzeciw wobec przekopu Mierzei Wiślanej wyraziła m.in. Rosja (fot. FB/Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej)

Najnowsze

Popularne

– Skoro natura nie zrobiła tego przekopu, to wydaje mi się, że to nie ma sensu – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, pytana o przekop Mierzei Wiślanej. – Gdyby natura chciała, żeby tam był przekop, to by był – oznajmia w rozmowie z reporterem „Magazynu śledczego Anity Gargas”.

„Magazyn śledczy Anity Gargas”: Kto sprzeciwia się budowie kanału na Mierzei Wiślanej?

„Gdyby natura chciała, żeby to był przekop, toby był”. Kto i dlaczego sprzeciwia się – strategicznej z punktu widzenia gospodarki i obronności...

zobacz więcej

Według resortu gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie.

Rozwój tego portu ma sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawić walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Budowa kanału potrwa do 2022 r., jej koszt wyniesie ok. 880 mln zł, zostanie on w całości pokryty z budżetu państwa.

Swój sprzeciw wobec przekopu Mierzei Wiślanej wyraziła m.in. Rosja, która będzie próbowała storpedować projekt. Gubernator Kaliningradu, zapowiada utworzenie grupy roboczej, złożonej między innymi z ekologów, którzy zbadają jak polski projekt, realizowany na polskim terytorium, wpłynie na środowisko naturalne.

Głos ws. przekopu zabrała także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błonska (PO).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej