RAPORT

Kampania 2020

Zmarła reżyserka filmowa Agnes Varda

Miała 90 lat (fot. Micheline PELLETIER/Gamma-Rapho/Getty Images)

Zmarła Agnes Varda, reżyserka filmowa, przedstawicielka Nowej Fali kina francuskiego - poinformowała jej rodzina. Miała 90 lat. Laureatka wielu nagród filmowych, w 2017 r. otrzymała honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Zmarł słynny kreator mody Karl Lagerfeld

Jak donoszą francuskie media, w wieku 85 lat zmarł w Paryżu Karl Lagerfeld, znany projektant mody, dyrektor artystyczny domu mody Chanel.

zobacz więcej

„Artystka zmarła w nocy z czwartku na piątek w swoim domu w następstwie choroby nowotworowej, w otoczeniu rodziny i bliskich” – poinformowano w komunikacie.

– Wieczorem miała zainaugurować wystawę w Chaumont-sur-Loire. Teraz zostanie otwarta bez niej – powiedziała Cecilia Rose, która od 17 lat była producentką filmów Vardy.

„Przytłoczeni, pogrążeni w żałobie – te właśnie uczucia towarzyszą pewności, że właśnie straciliśmy jedną z największych artystek naszych czasów. Agnes Varda, okazuję pani mój szacunek, wdzięczność i podziw” – napisał na Twitterze francuski minister kultury Franck Riester.

Znana na całym świecie reżyserka była jedną z niewielu kobiet reżyserów Nowej Fali, która tworzyła oryginalne dzieła, często pionierskie, na pograniczu filmu dokumentalnego i fikcji – wskazuje agencja AFP.

Urodziła się 30 maja 1928 r. w Brukseli; ojciec był Grekiem, a matka Francuzką. Maturę zdała już w Paryżu; studiowała filozofię i historię sztuki, ale kierunki te porzuciła dla fotografii, stając się jednym z najbardziej cenionych fotografików we Francji.

Zmarł wybitny operator filmowy Wiesław Zdort

W wieku 87 lat zmarł operator filmowy Wiesław Zdort – poinformowała TVP Kultura. Był twórcą zdjęć między innymi do filmów Kazimierza Kutza i...

zobacz więcej

Varda napisała scenariusz i wyreżyserowała swój pierwszy film fabularny „Le Pointe Courte” w 1956 r.; była autorką m.in. filmów „Cleo od 5 do 7” (1962), „Bez dachu i praw” (1985), „Zbieracze i zbieraczka” (2000), „Plaże Agnes” (2009), czy „Twarze, plaże” (2017). Jej najnowszy obraz „Varda według Agnes” wszedł w tym roku na ekrany.

We wrześniu 2017 r. Amerykańska Akademia Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS) przyznała reżyserce Nagrodę Gubernatora, zwaną honorowym Oscarem. Jak mówił wówczas przewodniczący Akademii, Varda „zrealizowała we Francji pierwszy naprawdę nowofalowy film”. – Tak naprawdę, dopiero w ostatniej dekadzie ludzie na całym świecie zrozumieli, jak ważnym reżyserem filmowym była i nadal jest – dodał.

Czołowymi twórcami francuskiej Nowej Fali byli krytycy, skupieni w latach 50. wokół miesięcznika „Cahiers du Cinema”, m.in.: Francois Truffaut, Jean-Luc Godard, Claude Chabrol, Eric Rohmer czy Jacques Rivette, a także ich rówieśnicy, tworzący wcześniej filmy dokumentalne: Alain Resnais, właśnie Agnes Varda i jej mąż Jacques Demy.

źródło:

Zobacz więcej