Raport

Epidemia koronawirusa

„Miłość i Miłosierdzie”. Film o świętej Faustynie wchodzi do kin

Pierwszy oficjalny pokaz filmu odbył się w marcu w Watykanie (fot. art. prasowe)

W piątek do polskich kin wchodzi film „Miłość i Miłosierdzie” – najnowszy obraz Michała Kondrata opowiadający o przesłaniu, które Pan Jezus przekazał ludzkości za pośrednictwem świętej Faustyny Kowalskiej.

„Zimna wojna” tryumfatorem Polskich Nagród Filmowych

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019 za najlepszy film, reżyserię, dźwięk, zdjęcia, scenariusz, montaż i główną rolę kobiecą trafiły do twórców...

zobacz więcej

„Film przybliża narodziny kultu Bożego Miłosierdzia, który zyskał popularność na całym świecie dzięki „Dzienniczkowi” świętej Faustyny” – mówił reżyser Michał Kondrat.

Twórca mówi, że zdecydował się na film właśnie o Faustynie, ponieważ nie jest ona zwykłą świętą, ale osobą „wybraną przez Boga spośród wszystkich ludzi, którzy się kiedykolwiek urodzili. Mistyczka miała przygotować nas wszystkich na ostateczne przyjście Chrystusa” – dodał Michał Kondrat.

W filmie pokazano, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według wskazówek świętej Faustyny jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką z Całunu Turyńskiego. Michał Kondrat zaznaczył, że materiał naukowy rzetelnie dokumentuje historię objawień Jezusa Miłosiernego oraz dodał, że w filmie połączył formę dokumentalną z fabularną, aby przekaz się dopełnił. 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II, oficjalnie uznał mistyczkę za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, którego w wizjach siostry Faustyny miał się domagać Jezus.

W filmie „Miłość i Miłosierdzie” świętą Faustynę Kowalską zagrała Kamila Kamińska, w rolę kierownika duchowego siostry błogosławionego księdza Michała Sopoćki wcielił się Maciej Małysa, a malarza Eugeniusza Kazimierowskiego zagrał Janusz Chabior. Zdjęcia dokumentalne do filmu kręcone były w Polsce, w Stanach Zjednoczonych, na Litwie, Białorusi, w Kolumbii oraz we Włoszech.

Pierwszy oficjalny pokaz filmu odbył się w marcu w Watykanie. Wcześniej obraz „Miłość i Miłosierdzie” był pokazywany podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

źródło:
Zobacz więcej