Raport

#FabrykahejtuPO

Małpa pochowana na cmentarzu jak człowiek. Intrygujące znalezisko w Iranie

Makak królewski pochowany wśród ludzi na stanowisku archeologicznym w Iranie może być jednym z najstarszych przykładów oswojonej małpy (fot. Biplov Bhuyan/Hindustan Times via Getty Images)

Grób zawierający szkielet makaka królewskiego, pochowanego z naczyniami ceramicznymi, odkryto na starożytnym cmentarzysku z epoki brązu we wschodnim Iranie. O znalezisku informuje serwis internetowy Nature.com.

Makak przegrał przed amerykańskim sądem. Naruto nie ma prawa do słynnego selfie

Sędzia federalny w San Francisco orzekł, że makak, którego własnoręcznie wykonane zdjęcia były przebojem internetu, nie ma do nich praw autorskich....

zobacz więcej

Znajdujący się wśród ludzkich pochówków grób małpy sprzed ponad 4000 lat prawdopodobnie zawiera szczątki ulubionego i cennego zwierzęcia należącego do przedstawiciela elity społecznej z czasów kultury Dżiroft. Rozwijała się ona w III tysiącleciu p.n.e. na terenach dzisiejszego wschodniego Iranu.

Odkrycia dokonał zespół naukowców pod kierunkiem Klaudii Minniti z włoskiego Uniwersytetu Salento w Lecce oraz Seyeda Mansoura Sajjadiego z Irańskiego Centrum Badań Archeologicznych w Teheranie. Archeolodzy prowadzili prace wykopaliskowe na stanowisku Szahr-e Suchte, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego miasta założonego w ok. 3200 r. p.n.e. i opuszczonego w ok. 1800 r. p.n.e.


Szczątki małpy złożono do pojedynczego niewielkiego grobu, przypominającego groby dziecięce, również obecne na cmentarzysku starożytnego miasta.

Dla mieszkańców Bliskiego Wschodu w epoce brązu udomowione małpy były symbolem wysokiego statusu społecznego ich właścicieli, a makak królewski pochowany wśród ludzi na stanowisku Szahr-e Suchte może być jednym z najstarszych przykładów oswojonej małpy.

źródło:

Zobacz więcej