RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Erdogan chce przekształcić Hagia Sofię w meczet. „To odpowiedź na słowa Trumpa” 

Od 1935 r. budynek ma status muzeum. Wcześniej był już świątynią chrześcijańską, a potem muzułmańską  (fot. Kayhan Ozer/Anadolu Agency/Getty Images)
Od 1935 r. budynek ma status muzeum. Wcześniej był już świątynią chrześcijańską, a potem muzułmańską (fot. Kayhan Ozer/Anadolu Agency/Getty Images)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że przekształcenie Hagii Sofii w meczet będzie odpowiedzią na słowa Donalda Trumpa o Wzgórzach Golan. Prezydent Turcji po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku dni mówił o zmianie statusu świątyni – muzeum w Stambule. Spotkało się to z ostrą reakcją wielu środowisk na świecie.

Erdogan otworzył nowe lotnisko. Ma być największe na świecie

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan otworzył nowe, gigantyczne lotnisko w Stambule. W tym tygodniu zaplanowano jedynie pojedyncze loty; docelowo...

zobacz więcej

Erdogan na wiecu wyborczym zapewniał swoich zwolenników, że przywróci dawny status Hagii Sofii. Przekonywał, że będzie to odpowiedzią Turcji na działania Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela, a ostatnio „oddaje” Izraelowi Wzgórza Golan.

Kwestia słynnej świątyni kilkakrotnie pojawiała się już przed lokalnymi wyborami w Turcji, które zaplanowano na niedzielę. Hagia Sofia, dawniej Kościół Mądrości Bożej, była najważniejszą świątynią chrześcijańską w Cesarstwie Bizantyjskim. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w XV wieku została zamieniona w meczet. Od 1935 r. ma status muzeum. Obiekt został też wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Deklaracje prezydenta Turcji wywołały sprzeciw m.in. Grecji. Zareagowało na to również UNESCO, tłumacząc, że zmiana statusu muzeum wymaga zatwierdzenia tego faktu przez Komitet Światowego Dziedzictwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej