RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UOKiK: Biedronka naruszała interesy konsumentów. Sieć rozda 35 tys. bonów na zakupy

UOKiK ukarał popularną sieć sklepów (fot. Shutterstock/WDnet Creation)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał sieć sklepów Biedronka za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. W związku z tym Biedronka ma przeprowadzić szkolenia dla konsumentów oraz nagrodzić 35 tys. osób bonami na zakupy – podał portal dlahandlu.pl.

Była pracownica Biedronki pozywa firmę. W tle prezydent miasta kupująca alkohol

Mecenas Kacper Płażyński złożył w imieniu byłej pracownicy spółki Jeronimo Martins pozew przeciw tej firmie. Domaga się od właściciela dyskontów...

zobacz więcej

Uzasadniając decyzję UOKiK podał, że sieć naruszała zbiorowe interesy konsumentów. Miało się to przejawiać m.in. przez nieprzestrzeganie przepisów dotyczących zgłoszeń wad towarów z tytułu rękojmi. W sklepach informowano, że w przypadku wad towaru możliwa jest jego naprawa, wymiana lub zwrot gotówki. Mogło to wprowadzać w błąd konsumentów, bo uprawnień z tytułu rękojmi mają oni więcej.

Biedronka zobowiązała się przeprowadzić szkolenia dla konsumentów. Mają się one odbyć on-line, na stronie internetowej. Szkolenie ma składać się z prezentacji materiałów edukacyjno-informacyjnych dotyczących polubownego rozwiązywania sporów konsumenckich oraz interaktywnego quizu składającego się z pytań na ten temat.

Urzędowi mają do akceptacji zostać przedstawione propozycje materiałów dotyczących szkolenia. Pierwszych 35 tys. osób, które ukończy quiz – niezależnie od wyniku – otrzyma od Jeronimo Martins bony rabatowe o wartości 10 zł do wykorzystania w sklepach Biedronka.

źródło:
Zobacz więcej