RAPORT

Wojna na Ukrainie

Donald Trump: Rosja musi się wynieść z Wenezueli

Prezydent USA spotkał się z Fabianą Rosales, żoną Juana Guaido, przywódcy wenezuelskiej opozycji (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Prezydent USA spotkał się z Fabianą Rosales, żoną Juana Guaido, przywódcy wenezuelskiej opozycji (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Rosyjscy żołnierze muszą opuścić Wenezuelę – oświadczył prezydent USA Donald Trump. Dodał, że w kwestii tego, w jaki sposób ma się to stać, „wszystkie opcje są otwarte”.

Rosja otwiera wenezuelski front starcia z USA

Wysłanie przez Kreml do Wenezueli rosyjskich żołnierzy wywołało ostrą reakcję Waszyngtonu. Amerykanie mają świadomość, że Rosja chce wykorzystać...

zobacz więcej

– Rosja musi się wynieść – powiedział Trump dziennikarzom, przyjmując w Białym Domu żonę przywódcy opozycji wenezuelskiej Juana Guaido, Fabianę Rosales.

W minioną sobotę w Wenezueli wylądowały dwa rosyjskie samoloty, które według miejscowych mediów miały przywieźć szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych generała Wasilija Tonkoszkurowa oraz około 100 żołnierzy.

Do sprawy odniósł się wiceprezydent Mike Pence, który podczas spotkania z Fabianą Rosales nazwał rosyjskie działania prowokacją.

– Stany Zjednoczone postrzegają przybycie rosyjskich samolotów wojskowych w ten weekend jako niepotrzebną prowokację. Wzywamy dziś Rosję do zaprzestania wsparcia dla reżimu Maduro i stanięcia razem z Juanem Guaido i narodami tej półkuli i całego świata, dopóki wolność nie zostanie przywrócona – oświadczył Pence.

Rosales wraz z kilkoma innymi przedstawicielami wenezuelskiej opozycji została przyjęta w Białym Domu przez Trumpa i Pence'a, a w dalszej części wizyty ma w planie rozmowy z członkami Kongresu i wystąpienie wraz z uznawanym przez USA ambasadorem tego kraju na konferencji.

Guaido, przewodniczący opozycyjnego wobec prezydenta Nicolasa Maduro parlamentu, w styczniu ogłosił, że odsuwa go od władzy i tymczasowo przejmuje obowiązki głowy państwa. Stany Zjednoczone były pierwszym państwem, które uznało Guaido jako tymczasowego prezydenta, w ślad za nimi poszło jeszcze ok. 50 innych, w tym większość państw Unii Europejskiej.

Rosja tymczasem uznaje, że prawowitym prezydentem kraju jest Maduro. W zeszłym roku wygrał on wybory prezydenckie, zapewniając sobie drugą kadencję, ale sposób ich przeprowadzenia nie spełniał żadnych standardów demokratycznych i nie zostały one uznane przez państwa zachodnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej