RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spór o przetarg na tramwaje dla Warszawy. Krajowa Izba Odwoławcza zabrała głos

We wrześniu 2018 r. Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 tramwajów do warszawskiego taboru (fot. arch.PAP/Grzegorz Jakubowski)
We wrześniu 2018 r. Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 tramwajów do warszawskiego taboru (fot. arch.PAP/Grzegorz Jakubowski)

Krajowa Izba Odwoławcza orzekła, że Tramwaje Warszawskie muszą zweryfikować oświadczenia o niezaleganiu z podatkami przez Hyundaia. Od tego uzależnione są dalsze działania w związku ze sprawą wygranego przez koreański koncern przetargu na tramwaje dla stolicy. Między stronami trwa spór o interpretację orzeczenia.

Pesa nie odpuszcza. Jest kolejne odwołanie ws. przetargu na tramwaje dla stolicy

Pesa Bydgoszcz w poniedziałek złożyła kolejne odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu Tramwajów Warszawskich na...

zobacz więcej

KIO stwierdziła, że wysuwane wobec koncernu Hyundai zarzuty dotyczące sposobu produkcji są nieudowodnione. Jednocześnie potwierdziła, że koncern nie wykazał swoich zaległości podatkowych. W związku z tym Tramwajom Warszawskim nakazano zweryfikowanie oświadczeń o niezaleganiu z podatkami przez Hyundaia.

„Wykonawca, który złożył najkorzystniejszą ofertę – Hyundai Rotem Company – zostanie zobowiązany do złożenia jeszcze bardziej szczegółowej informacji czy spełnia wymogi związane z prawem podatkowym w Polsce. Pozostałe zarzuty zostały oddalone. Już w zeszły piątek KIO oddaliło wnioski PESA o powołanie biegłego. Dzisiejszy wyrok przybliża nas do momentu, gdy będziemy mogli podpisać umowę na nawet 213 nowych tramwajów” – podały Tramwaje Warszawskie w specjalnym komunikacie.

Sprawę skomentowała również Pesa.

– W przeszłości było tak, że jeśli dokumenty któregoś z oferentów wzbudzały wątpliwości, to unieważniało się wybór (nie przetarg), weryfikowało się dokumenty i – jeśli zostały one poprawnie dostarczone – można było go jeszcze raz wybrać – mówi Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR Pesy.

Jak dodał, trwa spór między prawnikami. Tramwaje Warszawskie mogą postąpić w powyższy sposób bądź skłonić Hyundaia do składania wyjaśnień – wtedy w oparciu o nie unieważnić wybór bądź nie.

We wrześniu Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dostawę 213 tramwajów do stołecznego taboru. Na początku lutego prezydent Warszawy ogłosił zwycięską firmę – Hyundai Rotem Company, która zaproponowała za 213 tramwajów cenę 1,825 mld zł netto.

Wybór koreańskiej firmy wzbudził wiele kontrowersji. W związku z rozstrzygnięciem przetargu Pesa 18 lutego skierowała odwołanie do KIO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej