RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Saryusz-Wolski o ACTA 2: Rodzi się cenzura i filtrowanie internetu kosztem wolności

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski uważa, że unijna dyrektywa o prawach autorskich w internecie, przyjęta przez Parlament Europejski, ogranicza wolność internautów. Eurodeputowany, który dziś przystąpił do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, powiedział w TVP Info, że do złej – jego zdaniem – decyzji europarlamentu walnie przyczynili się deputowani Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk: Dyrektywa o prawach autorskich to rozwiązanie bezpieczne

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, że dyrektywa o prawach autorskich to...

zobacz więcej

– Jest to bardzo niebezpieczne narzędzie, sprawy można było inaczej rozstrzygnąć. Rodzi się cenzura i filtrowanie internetu kosztem wolności. Autorem tej porażki są posłowie Platformy i przewodniczący Tusk w tej materii stoi po złej stronie – mówił polityk.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że w jego ocenie wolności w internecie nie są zagrożone przyjętą dyrektywą, a istotą sprawy jest ochrona fundamentalnych praw autorskich.

Unijne przepisy, nazywane potocznie ACTA 2, mają nałożyć na strony internetowe takie jak YouTube, Google czy Facebook obowiązek przeciwdziałania piractwu internetowemu.

Większy udział z dochodów za udostępnianie utworów ma za to przypaść twórcom. Krytycy tych zmian uważają jednak, że za sprawą dyrektywy mogą powstać „algorytmy filtrujące”, co w praktyce może oznaczać formę cenzury w sieci.

Przeciwko dyrektywie głosowali europosłowie Prawa i Sprawiedliwości, PSL-u i mniejsza część deputowanych PO. Pozostali deputowali Platformy Obywatelskiej w większości byli „za”, kilkoro nie wzięło udziału w głosowaniu.

W sprawie dyrektywy cyfrowej będą teraz prowadzone negocjacje między Parlamentem, Komisją i rządami krajów. Przeciwko ACTA 2 jest między innymi polski rząd.

źródło:
Zobacz więcej