RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowa instytucja w Unii. Obywateli będzie kontrolować policja finansowa

PE jest zdania, że tzw. złote wizy i złote paszporty powinny być stopniowo wycofywane (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)
PE jest zdania, że tzw. złote wizy i złote paszporty powinny być stopniowo wycofywane (fot. REUTERS/Hannibal Hanschke)

Parlament Europejski przyjął we wtorek plan działania na rzecz sprawiedliwszego i skuteczniejszego opodatkowania oraz zwalczania przestępstw finansowych. PE chce utworzenia europejskiej policji finansowej i jednostki analityki finansowej.

Ponad 400 nakazów aresztowania w śledztwie finansowym

Władze Turcji wydały nakaz aresztowania 417 podejrzanych w śledztwie prowadzonym przez policję finansową. Ma to związek z przesłaniem na konta w...

zobacz więcej

Rekomendacje Parlamentu, przyjęte 505 głosami za, przy 63 przeciw i 87 wstrzymujących się, zostały przygotowane przez specjalną komisję ds. przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania (TAX3).

Komisja przeanalizowała system prawny pod kątem zdolności do zwalczania przestępstw finansowych, uchylania się od płacenia podatków i unikania zobowiązań podatkowych. Zaleca w szczególności poprawę współpracy między właściwymi organami oraz powołanie nowych organów unijnych i globalnych.

PE uważa, że Komisja Europejska powinna niezwłocznie rozpocząć prace nad projektem przepisów dotyczących europejskiej policji finansowej i jednostki analityki finansowej.

Zdaniem europosłów konieczne jest powołanie unijnego organu nadzorczego ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy. Należy też powołać w ramach ONZ organ podatkowy o zasięgu światowym.

Raje podatkowe na czarnej liście. UE wymienia 17 jurysdykcji

Ministrowie finansów państw UE przyjęli czarną listę rajów podatkowych, obejmującą 17 jurysdykcji, które nie współpracują z UE w sprawach...

zobacz więcej

Agresywne planowanie podatkowe

Zdaniem europosłów niektóre kraje UE (Belgia, Cypr, Węgry, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia i Węgry) wykazują cechy rajów podatkowych i ułatwiają agresywne planowanie podatkowe.

PE jest zdania, że tzw. złote wizy i złote paszporty powinny być stopniowo wycofywane, w pierwszej kolejności wizy i paszporty oferowane przez Maltę i Cypr ze względu na niedochowanie należnego poziomu zabezpieczenia przed ryzykiem.

Europosłowie przypominają też, że pewne europejskie banki uczestniczyły w rosyjskim procederze prania brudnych pieniędzy „Troika Laundromat”, w tym Danske Bank, Swedbank AB, Nordea Bank Abp, ING Groep NV, Credit Agricole SA, Deutsche Bank AG, KBC Group NV, Raiffeisen Bank International AG, ABN Amro Group NV, Cooperatieve Rabobank U.A. oraz holenderska filia Turkiye Garanti Bankasi A.S.

CBA zatrzymało 10 osób zamieszanych w piramidę finansową. „Ofiary straciły łącznie 600 mln zł”

Funkcjonariusze poznańskiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 10 osób, które w latach 2012-2017 stworzyły grupę przestępczą działającą...

zobacz więcej

Z przyjętych rekomendacji wynika, że Holandia, ułatwiając agresywne planowanie podatkowe, pozbawia inne państwa członkowskie Unii 11,2 mld euro dochodu z podatków.

Większa ochrona dziennikarzy

Europosłowie są też zdania, że sygnaliści i dziennikarze śledczy muszą być lepiej chronieni, a dziennikarze śledczy powinni móc uzyskiwać wsparcie ze specjalnego unijnego funduszu.

– Państwa członkowskie nie robią wystarczająco dużo, a oczywiście najsłabszym ogniwem w UE jest Rada. Bez woli politycznej nie może być postępu. Europejczycy zasługują na więcej – powiedział przewodniczący komisji specjalnej Petr Jeżek (ALDE).

Do powołania 1 marca 2018 r. specjalnej komisji ds. przestępstw finansowych, uchylania się od opodatkowania i unikania opodatkowania (TAX3) skłoniły PE kolejne skandale ujawniane w ciągu ostatnich pięciu lat (Luxleaks, Panama Papers, Football Leaks i Paradise Papers).

Przyjęte we wtorek sprawozdanie zamyka roczny mandat komisji, w ramach którego odbyło się 18 wysłuchań publicznych poświęconych konkretnym zagadnieniom, 10 dyskusji z ministrami finansów i komisarzami europejskimi oraz cztery misje dochodzeniowe – w USA, na wyspie Man, w Danii i Estonii oraz na Łotwie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej