Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prof. Legutko o głosowaniu ws. ACTA 2: PO zareagowała schizofrenicznie

– PO znalazła się w trudnej sytuacji i zareagowali schizofrenicznie. Część była przeciw, część była za, a część się wstrzymała. Kompletnie się pogubili – powiedział w programie „O co chodzi” prof. Ryszard Legutko. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości skomentował w ten sposób głosowanie w Parlamencie Europejskim nad unijną dyrektywą o prawach autorskich.

Europosłowie PO za ACTA2. Stanowisko zajęli Hübner i Zwiefka

Europosłowie Platformy Obywatelskiej Danuta Hübner i Tadeusz Zwiefka poinformowali, że głosowali za unijną dyrektywą o prawach autorskich, którą...

zobacz więcej

Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich. Ma ona na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie.

Platforma Obywatelska zagłosowała niejednolicie. Siedmioro europosłów zagłosowało za, a czworo było przeciw dyrektywie. – PO nie wiedziała co zrobić, więc wybrała wszystkie możliwości: za przeciw, wstrzymuję się, nie mam zdania – ocenił prof. Legutko.

Europoseł stwierdził, że są dwie rzeczy, które wprawiają w tej sprawie w stan zaniepokojenia. Pierwsza jest związana z pojęciem praw pokrewnych. Oznacza ono, że jeżeli ktoś opublikuje artykuł, książkę, dzieło sztuki w internecie – właścicielem staje się nie tylko twórca, ale też ktoś, kto to publikuje. Druga rzecz, na którą zwrócił uwagę, to słowo „filtrowanie”.

Zaznaczył, że w odniesieniu do pojęcia praw pokrewnych konsekwencje dyrektywy są takie, że nie tylko my stajemy się właścicielami tego, co zrobiliśmy, ale szybko zostaną nimi giganty medialne. Znaczenie stracą mali i średni wydawcy, redakcje, ponieważ „nie będą mieli szans konkurowania z firmami rodzaju Axel Springer”.

– Musi być stworzony jakiś gigantyczny system kontroli – ocenił. – Będzie to taka czy inna forma cenzury – powiedział i wyjaśnił, że powstaną mechanizmy, które będą reagowały na słowa kluczowe i hasła. – I jeśli hasło będzie niewygodne, cała wypowiedź będzie eliminowana – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej