Detektyw odnalazł obraz legendarnego malarza. „Portret Dory Maar” zaginął 20 lat temu

O odnalezieniu obrazu Picassa detektyw Arthur Brand poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych (fot. TT/Arthur Brand)

Skradziony obraz Pabla Picassa został odnaleziony po 20 latach. Było to możliwe dzięki pracy holenderskiego detektywa Arthura Branda. O odnalezieniu „Portretu Dory Maar” mężczyzna poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Bezczelna kradzież w moskiewskiej galerii sztuki [WIDEO]

Ponadstuletni obraz Archipa Kuindżego wart 12 milionów rubli (około 160 tys. euro) skradziono z Galerii Tretiakowskiej. Złodziej w ogóle się nie...

zobacz więcej

Namalowane w 1938 r. dzieło o wartości 25 mln euro zostało skradzione w 1999 r. z jachtu jednego z saudyjskich szejków, zacumowanego u wybrzeży Francji. Wcześniej, do 1973 r. – a więc do śmierci Picassa – wisiało w domu artysty.

Po czteroletnim śledztwie zostało znalezione u biznesmena, który był przekonany, że kupił je legalnie.

Tytułowa Dora Maar to fotografka, która przez kilka lat była związana z Picassem. Według detektywa obraz od czasu kradzieży 10-krotnie zmieniał właściciela.

W zeszłym roku w Monako Arthur Brand odnalazł bizantyjską mozaikę z VI wieku, skradzioną w 1970 r. W 2015 r. natrafił w Niemczech na niemieckie dzieła sztuki z czasów nazizmu, m.in. rzeźbę dwóch gigantycznych rumaków dłuta Josefa Thoraka, która dawniej stała pod Kancelarią Rzeszy w Berlinie, czyli siedzibą Adolfa Hitlera.

źródło:
Zobacz więcej