RAPORT

Kampania 2020

Czechy poinformowały KE, że zniosą kontrole polskiego mięsa o północy

Czechy wprowadziły kontrole przed miesiącem w związku z wykryciem salmonelli w polskiej wołowinie (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Czechy mają znieść kontrole polskiego mięsa o północy. Władze w Pradze poinformowały Komisję Europejską, że przygotowują decyzję w tej sprawie – poinformowało źródło w Komisji Europejskiej.

Czechy: nadzwyczajne kontrole wołowiny pochodzącej z Polski

Czeski minister rolnictwa Miroslav Toman zapowiedział wprowadzenie nadzwyczajnych kontroli całego mięsa wołowego importowanego z Polski. Decyzję...

zobacz więcej

Polska, zgodnie z obietnicą przesłała w poniedziałek listę działań naprawczych w ubojniach, których oczekiwała Komisja Europejska. To miał być warunek zniesienia nadzwyczajnych kontroli. Tak ustalono w ubiegłym poniedziałek w Brukseli na spotkaniu unijnego komisarza do spraw bezpieczeństwa żywności z ministrami rolnictwa Polski i Czech.

Czechy wprowadziły kontrole przed miesiącem w związku z wykryciem salmonelli w polskiej wołowinie. Polegają one na tym, że każda firma eksportująca mięso z Polski musi przedstawiać pełną dokumentację pochodzenia mięsa ze wszystkimi certyfikatami.

Warszawa skarżyła się, że to utrudnia handel, a Komisja Europejska przyznała jej rację. Uznała, że kontrole owszem, mogą być prowadzone, ale wyrywkowe.

Natomiast te, które wprowadziły Czechy są nieadekwatne do zagrożenia, naruszają zasady obowiązujące na jednolitym rynku i powinny być zniesione. Ale ponieważ Komisja zainteresowała się wcześniej sytuacją w polskich ubojniach, po ujawnieniu skandalu z nielegalnym ubojem w jednej z nich, poprosiła Warszawę o wprowadzenie działań naprawczych.

Chodziło m.in. o skontrolowanie wszystkich ubojni, a także usunięcie nieprawidłowości w systemie ewidencji zwierząt. Polska, tak jak obiecała, cały plan działań naprawczych przysłała do Brukseli w poniedziałek.

źródło:
Zobacz więcej