RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ratował Żydów z Holocaustu, ostatnie lata przeżył w przytułkach. Potwierdza się prawda o Rokickim

Konstanty Rokicki zmarł w 1958 r. (fot. arch. PAP/URS FLUEELER)
Konstanty Rokicki zmarł w 1958 r. (fot. arch. PAP/URS FLUEELER)

Niestety potwierdza się najstraszniejsza prawda o Konstantym Rokickim. Konsul, który wypisał fałszywe paszporty dla tysięcy ludzi w czasie Zagłady, przeżył ostatnie lata w przytułkach dla ubogich – poinformował Jakub Kumoch, ambasador RP w Szwajcarii.

Polonia w USA chce upowszechnić wiedzę o polskich dyplomatach ratujących Żydów

O polskich dyplomatach fabrykujących w czasie okupacji latynoskie paszporty, by ratować Żydów od zagłady, opowiadał w Nowym Jorku ambasador RP w...

zobacz więcej

Konstanty Rokicki brał udział w akcji ratowania Żydów z Holocaustu. Był członkiem „grupy berneńskiej”, zwanej także „grupą Ładosia”, która w latach 1941-1943 produkowała fałszywe dokumenty. Rokicki sfabrykował w Szwajcarii co najmniej 1056 paszportów Paragwaju dla 2,2 tys. lub więcej osób. Dzięki jego staraniom ocalało co najmniej 800 osób.

Konsul RP w Szwajcarii Jakub Kumoch poinformował, że potwierdza się najstraszniejsza prawda o Konstantym Rokickim. „Konsul który wypisał fałszywe paszporty dla tysięcy ludzi w czasie Holocaustu, przeżył ostatnie lata w przytułkach dla ubogich, najpierw w Oberägeri, w kantonie Zug, a potem we Flüelen, w kantonie Uri” – napisał Kumoch.

„Zastanawiałem się, czy o tym pisać, ale po konsultacji z rodziną, uznaliśmy, że prawdę pisać warto zawsze, nawet jeżeli jest bardzo bolesna. Nie chcę jednak pisać o szczegółach, bo są dołujące” – oznajmił.

Ambasador przypomina, że „już w 1946 r. szwajcarska policja sugerowała, że Rokicki nie jest się w stanie utrzymać i że jest zbyt biedny, by pozwolić mu na stały pobyt. W lipcu 1945 r. Rokicki zrezygnował – jak sam pisał – ze służenia »czerwonemu tzw. rządowi« i stał się uchodźcą”.

Jakub Kumoch podkreślił, że „ocaleni nie wiedzieli, komu zawdzięczają życie, a sam Rokicki nigdy nie opowiadał o swojej roli”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej