Udane przechwycenie międzykontynentalnej rakiety balistycznej

Pocisk został przechwycony przez dwie wystrzelone z ziemi przeciwrakiety (fot. REUTERS/Force/Senior Airman Ian Dudley)

Amerykańskie wojsko poinformowało, że przeprowadziło udaną próbę swojego systemu obrony przeciwrakietowej. Test polegał na przechwyceniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) przez dwie przeciwrakiety, wystrzelone w odstępie kilku sekund.

Buława przeniesie głowicę atomową. Rosja szykuje się do testu rakiety

Podczas ćwiczeń zaplanowanych na jesień 2019 r. z podwodnego krążownika rakietowego „Kniaź Władimir” będzie wystrzelona międzykontynentalna rakieta...

zobacz więcej

Jak poinformowała w komunikacie amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), pocisk został przechwycony przez dwie wystrzelone z ziemi przeciwrakiety, które „uderzyły w nią precyzyjnie, dokładnie tak, jak zostały zaprojektowane”.

Jedna zniszczyła głowicę rakiety ICBM, a druga – inne części, które jej system pokładowy uznał za niebezpieczne.

Pocisk ICBM potencjalnego przeciwnika odpalono z centrum testowego na Wyspach Marshalla na Pacyfiku, 6500 km od zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, a rakiety przechwytujące zostały wystrzelone z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii – sprecyzowała MDA.

– To było pierwsze »przechwycenie salwą« przez przeciwrakiety (Ground Based Interceptors, GBI) złożonego, stanowiącego zagrożenie celu w postaci ICBM, i było to kluczowe osiągnięcie – oświadczył dyrektor MDA generał Samuel Greaves. – System działał dokładnie tak, jak go zaprojektowano, a wyniki tego testu świadczą o praktycznym wykorzystaniu doktryny salwy w ramach obrony przeciwrakietowej – zaznaczył.

– System Ground-Based Midcourse Defense (GMD) jest niezwykle ważny dla obrony naszej ojczyzny. Ten test pokazuje, że mamy ważny i wiarygodny środek odstraszający przed bardzo realnym zagrożeniem – ocenił gen. Greaves.

GMD jest naziemnym komponentem rozwijanego amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej, którego zadaniem jest zwalczanie wystrzelonych w kierunku USA lub ich sojuszników pocisków batalistycznych w ich środkowej fazie lotu.

Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 r. przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej pod koniec listopada 2017 r. reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

źródło:

Zobacz więcej