Polscy i izraelscy uczniowie wspólnie odczytali nazwiska ofiar obozów śmierci

„Obok żydowskich nazwisk, takich jak Lederman, Wolf, Klein, Mandelbaum i Lifschitz, odczytywano polskie, chrześcijańskie nazwiska” (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Pierwszy raz w historii młodzi Polacy i Żydzi, podczas uroczystości zorganizowanej na terenie Auschwitz-Birkenau, odczytali nazwiska żydowskich oraz polskich ofiar niemieckich obozów śmierci.

Wicemarszałek Knesetu: Relacje Polski i Izraela zawsze powinny pozostać silne

Relacje polsko-izraelskie zawsze powinny pozostać silne; musimy wspólnie badać trudną przeszłość – mówił w Warszawie wicemarszałek Knesetu Yehiel...

zobacz więcej

W marcu w Auschwitz odbyła się niezwykła ceremonia. Jak informuje izraelski portal haaretz.com, w budynku zwanym „sauną”, który służył do dezynfekcji i czyszczenia więźniów oraz ich odzieży, polscy i izraelscy uczniowie stanęli obok siebie i czytali nazwiska osób zamordowanych podczas II wojny światowej w obozach śmierci.

„Obok żydowskich nazwisk, takich jak Lederman, Wolf, Klein, Mandelbaum i Lifschitz, odczytywano polskie, chrześcijańskie nazwiska. Potem, pod gwiazdami, załopotały flagi Polski i Izraela, i odegrano hymny obu krajów” – czytamy.

W rozmowie z portalem haaretz.com, Katarzyna Rybka-Iwańska z polskiej ambasady w Izraelu zaznaczyła, że „była to pierwsza uroczystość w takim formacie”. …Po raz pierwszy również Polacy mogli wyczytać nazwiska swoich krewnych w czasie ceremonii »Każda osoba ma imię«” – dodała.

„Widziałam łzy w oczach uczestników z obu stron. To było bardzo poruszające” – oznajmiła.

Haaretz.com zaznacza, że dla polskiego rządu, który w ostatnich latach podkreślał, że były również nieżydowskie ofiary nazistowskiego reżimu, było to wielkie osiągnięcie.

Jak czytamy, polska ambasada „już myśli o zorganizowaniu innych uroczystości w Auschwitz, w których braliby udział uczniowie polskich i izraelskich szkół.

źródło:
Zobacz więcej