Schetyna: Nic, co przyznane, nie będzie odebrane. Posłanka PO: 500 plus będziemy wiązali z pracą

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna i posłanka PO Urszula Augustyn (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Podczas ostatniej konwencji PO Grzegorz Schetyna zapewniał, że "nic, co przyznane, nie będzie odebrane". Tymczasem Urszula Augustyn (minister edukacji narodowej w Gabinecie Cieni PO) pytana o szczegóły, stwierdziła, że "nie może być tak, że dwoje rodziców nie pracuje i dostają pieniądze". Oznacza to, że bezrobotni rodzice pracujący przy dzieciach w domu - jeśli PO przejmie władzę - będą mieli ograniczony dostęp do środków z programu 500 plus.

„PO najlepszym gwarantem utrzymania 500 plus”? Jak PO zmieniała zdanie ws. pomocy dzieciom

Dziś Platforma jest najlepszym gwarantem utrzymania i rozszerzenia 500 plus – powiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Dodał, że nie da się budować...

zobacz więcej

– W nowoczesnym państwie pomoc socjalna jest niezbędna. Po raz kolejny z całą mocą gwarantuję: nic, co przyznane, nie będzie odebrane. Obiecujemy to. Fundamentem są dobre warunki dla tych, którzy pracują – mówił w sobotę lider Platformy i inicjator Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna.

Polityk zarzekał wówczas, że przyznane świadczenia – nawet w rodzinach, gdzie pracuje tylko jeden rodzic – będą dalej przyznawane.

W innym tonie wypowiedziała się jednak w Polsat News posłanka Platformy Urszula Augustyn. Mimo iż przypominała słowa Schetyny z sobotniej konwencji, oświadczyła – odnosząc się do 500 plus – iż „nie może być tak, że dwoje rodziców nie pracuje i dostają pieniądze”.

– Dobrze byłoby, żeby chociaż jedno z rodziców pracowało. Trzeba robić wszystko, żeby ludzie chcieli i mogli pracować – podkreśliła Augustyn.

Najniższy deficyt budżetowy w historii. Teoria Rostowskiego legła w gruzach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że deficyt budżetu państwa za 2018 r. wyniósł 10,4 mld zł. To najlepszy wynik finansowy w historii Polski....

zobacz więcej

– Te prawa, które są nabyte, nie zostaną utracone. Powiedział to Grzegorz Schetyna, wszyscy państwo to słyszeli – stwierdziła posłanka. Co ciekawe sam Schetyna jeszcze miesiąc temu również zapowiadał ograniczenia w dostępie do 500 plus. – Będziemy pamiętać o matkach samotnie wychowujących dzieci, ale Platforma Obywatelska mówi też, w przeciwieństwie do PiS, że najważniejsza jest praca, że aktywność zawodowa musi się opłacać – stwierdził lider PO w wywiadzie dla „DGP”.

Politycy i lider Platformy zastanawiali się też w ostatnich miesiącach nad sensem programu 500 plus.

Mimo iż jeszcze niedawno Schetyna zapewniał o tym, że jego partia jest „najlepszym gwarantem do utrzymania 500 plus” chwilę wcześniej zastanawiał się, czemu w ogóle ten program ma służyć.

Jeszcze inaczej program 500 plus postrzegał Jan Vincent Rostowski, minister finansów w rządzie PO-PSL. – Na te obietnice, które złożył PiS, pieniędzy po prostu nie ma – mówił w 2015 r.

źródło:
Zobacz więcej