Kilkadziesiąt tysięcy złotych za leżenie w łóżku. NASA i ESA szukają ochotników

Wyniki eksperymentu mają pomóc w zlikwidowaniu problemu zaniku mięśni u astronautów (fot. REUTERS/NASA/Scott Kelly)

Naukowcy z NASA i ESA uruchamiają nowy program badawczy. Za 60 dni leżenia zapłacą ochotnikom 14 tys. dolarów (ponad 50 tys. zł). Badanie ma pomóc poprawić stan fizyczny astronautów podczas misji.

Winda w kosmos. Chińscy naukowcy twierdzą, że mają kluczowy element

Chińscy naukowcy Uniwersytetu Tsinghua ogłosili, że stworzyli i opatentowali wyjątkowo wytrzymały materiał. Twierdzą, że jest zdolny do utrzymania...

zobacz więcej

Jak czytamy na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej, wyniki eksperymentu mają pomóc w zlikwidowaniu problemu zaniku mięśni u astronautów, którzy przez dłuższy czas przebywają w przestrzeni kosmicznej.

„Aby przeprowadzanie misji było możliwe, należy zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u astronautów. Liczymy, że wyniki tych badań pozwolą nam uporać się z problemem zaniku mięśni” – czytamy na stronie ESA.

W trakcie badania zostanie przeprowadzonych wiele eksperymentów. Obejmą one m.in. funkcje sercowo-naczyniowe, równowagę, siłę mięśni, metabolizm i sprawność poznawczą.

Projekt odbędzie się w Kolonii i trwać będzie 89 dni – 60 dni testów i 29 dni aklimatyzacji. W tym czasie uczestnicy badania będą tylko leżeć. Ich głowa ma być delikatnie pochylona do dołu, a jedno ramię musi cały czas dotykać materaca.

Aby nie doszło do uszkodzeń organizmu ochotników, będą oni regularnie umieszczani w wirówce, która ma zapewnić odpowiedni przepływ krwi w całym ciele.

Do badania zostaną przyjęte tylko osoby w wieku 24-55 lat, bez problemów zdrowotnych.

źródło:
Zobacz więcej