„Opozycja grzmi, że da podwyżki nauczycielom natychmiast. Tak się nie da”

Prof. Elżbieta Mączyńska oceniła, że Schetyna nie informuje, jak sfinansowałby swoje pomysły (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

– Nie wiemy, skąd pan Schetyna chce wziąć środki na swoje propozycje. PiS prezentując oferty socjalne przedstawiał jednak źródła ich finansowania. Niestety pan Schetyna tego nie robi. Potrafi jedynie oskarżać polityków partii rządzącej o kradzież pomysłów – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

ZNP namawia nauczycieli do strajku. Chyba że pracują w szkole ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego namawia nauczycieli do bezterminowego strajku, ale nie dotyczy to pedagogów w szkole, którą prowadzi sam Związek....

zobacz więcej

W rozmowie z „Super Expressem” prof. Mączyńska odniosła się do „piątki Kaczyńskiego”, czyli nowych propozycji programowych partii rządzącej dla Polaków. Oceniła też reakcje polityków opozycji na „piątkę” i skomentowała także żądania podwyżek dla nauczycieli.

W ocenie Mączyńskiej, „piątka jest trudnym programem”. – Jeżeli te zapowiedzi napotkają na problem, jakim byłaby konieczność nieprzekroczenia wspomnianej granicy trzech proc. PKB, to może być różnie. Tym bardziej, jeżeli ktoś zechce dodać do tych programów kolejne. Niestety lider największej partii opozycyjnej zachowuje się niepoważnie – ocenia.

– To ciągłe podkreślanie, że PiS jest dziki, PiS jest zły i ma bardzo ostre kły do niczego nie prowadzi. To dziecinada. Dziwi mnie, że minęło tyle czasu, a opozycja wciąż nie może pogodzić się z tym, że PiS wyprzedził oczekiwania społeczne – zaznacza.

Pytana o widmo protestu nauczycieli i ich żądania – 1000 zł podwyżki – oraz „licytację” opozycji na obietnice spełnienia tych żądań szefowa PTE wskazała, że „w budżecie na 2019 r. po prostu nie ma środków, aby zrealizować postulat części środowiska nauczycielskiego”. – Opozycja grzmi, że da nauczycielom natychmiast. Tak się nie da – mówi.

źródło:
Zobacz więcej