Świat arabski reaguje na uznanie przez USA Wzgórz Golan

Izraelskie czołgi na Wzgórzach Golan (fot. REUTERS/Amir Cohen)

Świat arabski potępia decyzję prezydenta USA o uznaniu Wzgórz Golan za terytorium Izraela. Dekret w tej sprawie Donald Trump podpisał w trakcie spotkania z premierem Izraela w Białym Domu. Kraje Bliskiego Wschodu uznały taką deklarację za niezgodną z prawem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan

– Musieliśmy czekać pół wieku, by przekuć sukces militarny w sukces dyplomatyczny – oświadczył premier Izraela, Beniamin Netanjahu po podpisaniu...

zobacz więcej

Władze Syrii, która od pół wieku jest w sporze z Izraelem o Wzgórza Golan, oświadczyły, że decyzja Donalda Trumpa doprowadzi do „dalszej izolacji” Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Syryjski minister spraw zagranicznych stwierdził, że podpis amerykańskiego prezydenta pod deklaracją nie zmienia faktu, iż Wzgórza Golan należą do Syrii. Walid al-Muallem dodał, że Donald Trump dokonał ataku na suwerenność Syrii.

Oświadczenia mówiące, że decyzja Donalda Trumpa nie zmienia stanu faktycznego Wzgórz Golan, wydały także ONZ oraz Liga Arabska. Turecki minister spraw zagranicznych zapowiedział z kolei podjęcie kroków prawnych przeciwko USA w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wcześniej zapowiedź uznania Wzgórz Golan za teren należący do Izraela skrytykowały władze Francji, Niemiec oraz szefowa unijnej dyplomacji.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 r. W 1981 r. izraelski parlament uchwalił przyłączenie tego terytorium do swojego kraju, ale Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji. Według prawa międzynarodowego Wzgórza Golan są obecnie terenem spornym.

źródło:
Zobacz więcej