Polacy za podwyżkami dla nauczycieli, ale przeciw strajkom podczas egzaminów

Egzamin uczniów klas ósmych (fot. arch. PAP/ Lech Muszyński)

Polacy są przekonani, że nauczyciele wywalczą podwyżki, ale nie chcą strajku w czasie egzaminów – podaje we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Manipulacje po materiale „Wiadomości” o podwyżkach dla nauczycieli

„Złapani za rękę. Tak powstaje fake news: ktoś zmyśla informację, szkaluje dziennikarzy »Wiadomości TVP« i Jacka Kurskiego, potem zdemaskowany...

zobacz więcej

Ponad 64 proc. Polaków jest przeciw strajkom nauczycieli w czasie zbliżających się egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety przez IBRiS. W tym 45,1 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, a 19,3 proc. „raczej nie” na pytanie, czy nauczyciele powinni strajkować podczas egzaminów gimnazjalistów i ósmoklasistów. 15,3 proc. pytanych uważa, że nauczyciele „raczej” powinni w takim czasie strajkować, a 17,4 proc. że „zdecydowanie tak”.

„Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami. Wysoki sprzeciw pokazuje, że wychodzi on poza elektorat PiS” – powiedział dziennikowi prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. „Może się więc okazać, że rząd na strajku nie straci zbyt wiele” – podkreślił.

W sondażu pytano także, czy nauczycielom uda się wywalczyć podwyżki. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło ponad 53 proc. respondentów, przy czym 45,6 proc. - „raczej tak”, a 7,7 proc. – „zdecydowanie tak”. Przeciwnego zdania jest 26 proc., w tym 20,6 odpowiedziało, że „raczej nie”, a 5,4 proc. – „zdecydowanie nie”. Natomiast 21,3 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

źródło:

Zobacz więcej