RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Przerobili tony oleju opałowego na napędowy. Państwo straciło co najmniej 108 mln zł

Policjanci z dziełami sztuki zabranymi paliwowym oszustom (fot. CBŚP)

Podczas akcji Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej oraz niemieckich służb celnych zatrzymano 10 członków międzynarodowego gangu zajmującego się przerabianiem oleju opałowego na napędowy. Wśród podejrzanych znajduje się dwóch liderów bandy. Z ustaleń śledczych wynika, że na działalności tej grupy polski Skarb Państwa stracił co najmniej 108 mln zł, a niemiecki – 23 mln euro.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa. ABW zatrzymało dwie osoby

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które podejrzewa o udział w grupie przestępczej obracającej olejem napędowym –...

zobacz więcej

Od trzech lat funkcjonariusze krakowskiego CBŚP i łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego rozpracowują międzynarodowy gang zajmujący się przemycaniem do Polski oleju opałowego i przerobieniu go na olej napędowy. Oficjalnie towar miał trafić tranzytem przez Polskę do firm w krajach nadbałtyckich. W rzeczywistości nabywcy istnieli tylko na papierze, a towar trafiał do specjalnie wynajętych magazynów, gdzie był „uzdatniany” i oferowany później jako pełnowartościowe paliwo.

Jakby tego było mało, gang mógł liczyć na zwrot podatku VAT za „wyeksportowany” towar. W ten sposób grupa „wyprodukowała” kilka milionów litrów paliwa.

Odbarwiali olej opałowy na wielką skalę. Sprzedawali jako paliwo do aut

Wielka akcja służb na terenie całego kraju. Funkcjonariusze CBŚP z Gdańska i Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa rozbili grupę, która...

zobacz więcej

Setki milionów strat

W ostatnich dniach zorganizowano uderzenie w grupę. Do zatrzymań doszło w tym samym czasie w Polsce i w Niemczech. W naszym kraju, w województwie śląskim, ujęto sześć osób, w tym dwóch liderów gangu paliwowego. W Niemczech wpadło czterech kolejnych członków bandy.

– Grupa mogła narazić Skarb Państwa na straty rzędu co najmniej 108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT po stronie polskiej. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 mln euro. W skład grupy wchodziły osoby narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej – poinformowała kom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

CBŚP i KAS rozpracowują wspomniany gang od 2016 r. pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. W ciągu ostatnich trzech lat zatrzymano już dziewięciu podejrzanych i przejęto kompletną linię do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w okolicach Częstochowy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie, m.in. samochody, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, konie, biżuterię, a także dzieła sztuki o znacznej wartości artystycznej i historycznej.

źródło:
Zobacz więcej