RAPORT

Kampania 2020

CBŚP i Prokuratura Krajowa rozbiły grupę „Apacza”, powiązaną z gangiem pseudokibiców

Śledztwo dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej stworzonej przez kiboli klubów piłkarskich z Chorzowa i Krakowa (zdjęcie ilustracyjne cbsp.policja.pl)

Pięciu gangsterów z gangu „Apacza”, którzy trudnili się kradzieżami TIR-ów i przemytem narkotyków z Holandii, zatrzymali funkcjonariusze CBŚP wespół ze śledczymi śląskich „pezetów” Prokuratury Krajowej. Wśród podejrzanych znalazł się Krzysztof Ż., który pod przykrywką prowadzenia punktu skupu złomu na Śląsku, odbierał od bandy kradzione naczepy. Zatrzymania to pokłosie śledztwa w sprawie działania gangu wywodzącego się ze środowisk pseudokibiców Ruchu Chorzów i Wisły Kraków.

Skorumpowani lekarze pomagali gangowi kiboli torpedować procesy

Od 100 do 500 zł płacili chuligani z bojówki Ruchu Chorzów lekarzom za fałszywe zaświadczenia, dzięki którym mogli odwlekać toczące się przeciw nim...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze CBŚP zatrzymali pięć osób związanych z gangiem Adama S. ps. Apacz (od kilku miesięcy przebywa w areszcie), a pięć kolejnych doprowadzono do prokuratury z aresztów i więzień. Ujęto Piotra M. ps. Buła, Tomasza K. ps. Placki vel „Placek”, Klaudiusza D., Dariusza K. oraz Krzysztofa Ż. Ten ostatni – oficjalnie właściciel dużego punktu skupu złomu na Śląsku – w rzeczywistości największe pieniądze zarabiał na sprzedawaniu naczep ciężarówek kradzionych m.in. przez zatrzymanych członków bandy.

Na ciężarówki polowano m.in. na parkingach przy dużych trasach. Ci sami przestępcy pomnażali swój majątek przemycając marihuanę do Polski z Holandii. – Prokurator przedstawił 10 podejrzanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kradzieży i paserstwa TIR-ów i naczep. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty przemytu z Holandii do Polski znacznych ilości substancji. Z obu rodzaju przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu – powiedział tvp.info prok. Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Psycho Fani rozbici. Potężny cios w gang pseudokibiców Ruchu

Dwie kobiety są podejrzane o wystawienie bandytom z Psycho Fans, kibolskiej bojówki Ruchu Chorzów, liderów chuliganów GKS Katowice i Górnika...

zobacz więcej

Gangsterzy chuligani

To jedno z największych śledztwo prowadzonych przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach i funkcjonariuszy CBŚP. Dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej stworzonej przez kiboli klubów piłkarskich z Chorzowa i Krakowa.

– Z ustaleń śledczych wynika, że funkcjonowała ona od początku 2013 r. do grudnia 2016 r. na terenie województw: śląskiego, dolnośląskiego, podlaskiego i lubelskiego. Grupa zajmowała się wprowadzaniem do obrotu środków odurzających i substancji psychotropowych oraz dokonywaniem rozbojów, w tym także oszustw tzw. metodą na policjanta. Aktualnie 41 podejrzanych przebywa w areszcie – powiedział tvp.info Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Kibolski gang był bardziej hermetyczny i brutalny niż tzw. grupy kryminalne tworzone przez zawodowych przestępców. Chuligani stworzyli sieć zajmującą się przemytem i sprzedażą narkotyków (głównie marihuany i amfetaminy), rozbojami i pobiciami. Te ostatnie akcje to były przede wszystkim krwawe napady na chuliganów z innych klubów piłkarskich. Grupę rozbito dzięki przełamaniu zmowy milczenia przez kilku zatrzymanych chuliganów.

źródło:
Zobacz więcej