Prezes Przyłębska o wniosku RPO: Jest niedopuszczalny

– Rzecznik Praw Obywatelskich złożył wniosek, który jest wnioskiem niedopuszczalnym. Procedura postępowania przed TK nie przewiduje złożenia – czy nawet zasugerowania przez uczestnika postępowania – przeniesienia orzekania w danej sprawie na inny skład – powiedziała w „Gościu Wiadomości” prezes TK Julia Przyłębska. Chodzi o postępowanie przed TK ws. badania konstytucyjności ustawy o KRS. Adam Bodnar złożył wniosek o umorzenie postępowania, a jeśli to by nie nastąpiło – o rozpoznanie sprawy przez pełen skład sędziowski.

„Trybunał Konstytucyjny ostatecznie skompromitował Adama Bodnara”

„Trybunał Konstytucyjny ostatecznie skompromitował Adama Bodnara. Wytknął mu brak konsekwencji, opieranie się na medialnych opiniach i...

zobacz więcej

Pytana o pojawiające się wątpliwości, czy podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Deklaracja LGBT jest zgodna z konstytucją, powiedziała, że powstrzyma się od odpowiedzi.

– Nie chcę dokonywać ocen różnych aktów prawnych. Każda sprawa może trafić do TK – powiedziała prezes.

Julia Przyłębska odniosła się także do opinii polityków opozycji, że propozycja likwidacji PIT-u dla Polaków do 26. roku życia jest niekonstytucyjna, bo różnicuje społeczeństwo.

– Proponuje temu politykowi, żeby zwrócił się przy pomocy przewidzianych prawem mechanizmów do TK. Chętnie odpowiemy na to pytanie – zapewniła prezes TK Julia Przyłębska.

źródło:
Zobacz więcej