Franciszkanin z Kenii zdobył Nauczycielskiego Nobla 2019

Nauczycielski Nobel 2019 został przyznany zakonnikowi, który uczy w Afryce. Otrzymał go o. Peter Tabichi, nauczyciel fizyki i matematyki z Kenii; większość swoich skromnych zarobków zawsze przekazywał biednym dzieciom.

Jego uczniowie zdobywają medale. Belfer z Połańca dostanie nauczycielskiego Nobla?

Belfer z powołania powalczy o nauczycielskiego Nobla. Mariusz Zyngier z Zespołu Szkół w Połańcu (Świętokrzyskie) został nominowany do nagrody...

zobacz więcej

Najdalsza podróż, którą dotąd odbył, była do Ugandy. Aby odebrać nagrodę w Dubaju, po raz pierwszy miał okazje lecieć samolotem. Zdobywca nagrody Global Teacher Prize 2019 r. powiedział, że czuje się bardzo szczęśliwy mogąc znaleźć się wśród najlepszych nauczycieli na świecie. – I być tym najlepszym – dodał Peter Tabichi .

W wiosce, w której o. Peter uczy, mieszkają głównie sieroty i półsieroty. W okolicy panuje susza i głód. Zakonnik 80 proc. swoich zarobków przeznacza na najbardziej potrzebujących. Także otrzymaną właśnie nagrodę planuje przekazać innym.

– Jestem zakonnikiem, a naszą potrzebą jest dbanie o jedzenie i ubranie dla innych – powiedział i dodał, że to wspaniały moment, by wesprzeć ludzi.

Mężczyzna stracił matkę, gdy miał 11 lat. Wychowywał go ojciec – także nauczyciel. To właśnie jemu za zaszczepienie chrześcijańskich wartości dziękował podczas wręczenia nagrody. Zaprosił go na scenę i wręczył trofeum.

Tabichi został wybrany spośród 10 tys. kandydatów. W ścisłej czołówce znalazła się także Polla Magdalena Dygała, nauczycielka jęz. angielskiego z Radomia.

źródło:
Zobacz więcej