Prezydent Stanów Zjednoczonych uznał zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan

Donald Trump uznał zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Dekret w tej sprawie prezydent USA podpisał, rozpoczynając spotkanie z premierem Izraela Beniaminem Netanjahu. Organizacja Narodów Zjednoczonych uważa Wzgórza Golan za terytorium okupowane.

Trump: „Czas uznać zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan”. Netanjahu dziękuje

„Po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” – oświadczył prezydent USA Donald Trump. Za...

zobacz więcej

Dekret dopełnia od strony formalnej oświadczenie Trumpa z 21 marca, zgodnie z którym „po 52 latach nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan”. 24 marca podpisanie takiego dokumentu zapowiedział p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

Wzgórza Golan to strategiczna wyżyna, kontrola nad nią umożliwia ostrzeliwanie północnej Galilei bądź części Syrii z Damaszkiem. Izrael zajął ten obszar podczas wojnie sześciodniowej w 1967 r., kiedy to został zaatakowany przez Egipt, Jordanię, Syrię i Irak.

W 1981 r. Kneset podjął decyzję o inkorporacji Wzgórz Golan do Izraela. Decyzji tej nie uznała Rada Bezpieczeństwa ONZ. Prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

W reakcji na decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych rzecznik sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric oświadczył, że polityka ONZ wobec tego terytorium opiera się na rezolucji Rady Bezpiczeństwa, która nie uznała uchwalonego przez Kneset przyłączenia Wzgórz do Izraela.

Położone na granicy Izraela, Libanu i Syrii Wzgórza Golan zostały zajęte przez Izrael w czasie wojny sześciodniowej w 1967 r. Prawa do Wzgórz Golan roszczą sobie Syria i Liban.

źródło:
Zobacz więcej