„Piorunujące zapalenie mózgu”. Sześciolatka zmarła z powodu powikłań po ospie

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie zmarła sześcioletnia dziewczynka. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie – poinformowała powiatowa inspektor sanitarna w Szczytnie Grażyna Sosnowska. Przyczyną śmierci było piorunujące zapalenie mózgu.

25 osób w Polsce zmarło na grypę w ciągu tygodnia

W zeszłym tygodniu z powodu powikłań pogrypowych zmarło w Polsce 25 osób, a ponad 250 tys. zachorowało na grypę i infekcje grypopodobne – to...

zobacz więcej

Dziecko zmarło 28 lutego, ale ani szpital, ani służby sanitarne o tym nie poinformowały.

Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował, że w tej sprawie zostanie przeprowadzone postępowanie. – To rutynowe działanie w przypadku, gdy następuje zgon z powodu choroby zakaźnej. Czekamy na dokumentację w tej sprawie – powiedział Dzisko i dodał, że wojewódzki sanepid został poinformowany o śmierci dziecka przez szpital.

– To pierwszy taki przypadek od bardzo, bardzo wielu lat – dodał Dzisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska poinformowała, że dziewczynka pochodziła z miejscowości Wielbark w tym powiecie; chodziła do przedszkola i nie było obciążone zdrowotnie innymi chorobami.

– Dziewczynka nie była zaszczepiona przeciwko ospie wietrznej – dodała Sosnowska podkreślając, że w przypadku zmarłego dziecka szczepienie od ospy nie było obowiązkowe, a jedynie zalecane. Szczepienia od ospy są obowiązkowe m.in. dla dzieci leczonych onkologicznie czy z upośledzoną odpornością.

Z informacji sanepidu wynika, że dziewczynka zachorowała ok. 20 lutego i rodzice zgłosili się z nią do lekarza rodzinnego. Kilka dni później trafiła do szpitala w Szczytnie; jeszcze tego samego dnia została przewiezione do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Tam po czterech dniach dziewczynka zmarła.

– Z naszych informacji wynika, że powodem zgonu dziewczynki było zapalenie móżdżku, czyli powikłanie po ospie wietrznej. To bardzo poważne powikłanie, a jednocześnie stosunkowo rzadkie – powiedziała Sosnowska.

Szefowa szczycieńskiego sanepidu powiedziała, że w gminie Wielbark w ostatnich tygodniach notowany jest wzrost zachorowań na ospę wietrzną w stosunku do poprzednich lat.

źródło:
Zobacz więcej