RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Trybunał Konstytucyjny ostatecznie skompromitował Adama Bodnara”

RPO Adam Bodnar chciał umorzenia postępowania TK (fot. arch. PAP/Andrzej Grygiel)

„Trybunał Konstytucyjny ostatecznie skompromitował Adama Bodnara. Wytknął mu brak konsekwencji, opieranie się na medialnych opiniach i publicystyce. Przy okazji mamy blamaż kastowych cwaniaków, którzy składając kuriozalne odwołania do NSA chcieli storpedować proces wyboru sędziów” – napisał dziennikarz portalu wPolityce.pl Wojciech Biedroń.

TK orzekł w sprawie wyboru sędziów KRS

Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów – członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją – orzekł w poniedziałek...

zobacz więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów – członków KRS, są zgodne z konstytucją. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN.

Swoje stanowisko w sprawie sformułował wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Stwierdził, że wydanie przez TK wyroku w tej sprawie jest niedopuszczalne, ponieważ dochodzi do „oczywistej sytuacji nadużycia praw procesowych”.

Zdaniem Rzecznika wniosek KRS został złożony „dla pozoru” i Rada w rzeczywistości nie chce dowodzić niekonstytucyjności zakwestionowanych przepisów, ale uzyskać uznanie ich za zgodne z konstytucją.

RPO wniósł o umorzenie tego postępowania w TK, a w przypadku, gdyby Trybunał nie podjął decyzji o umorzeniu, zawnioskował o rozpoznanie sprawy na rozprawie przez pełen skład sędziowski i uznanie niekonstytucyjności przepisów o wyborze sędziów do KRS przez Sejm oraz o konstytucyjności przepisów o odwołaniach od uchwał Rady.

Działania Bodnara skomentował dziennikarz Wojciech Biedroń. Napisał na Twitterze, że poniedziałkowy wyrok Trybunału „skompromitował” RPO.

źródło:
Zobacz więcej