RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa. ABW zatrzymało dwie osoby

Zatrzymań dokonali funkcjonariusze z wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu (fot. arch. PAP)

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby, które podejrzewa o udział w grupie przestępczej obracającej olejem napędowym – dowiedziała się PAP. Prezes i przedstawiciel spółki mieli działać w firmach, które były „słupami” w tych działaniach.

Miliony strat przez odbarwiony olej opałowy. ABW zatrzymała kolejne osoby

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery kolejne osoby podejrzewane o handel odbarwionym olejem opałowym i produktami ropopochodnymi....

zobacz więcej

Według ABW grupa miała doprowadzić do strat Skarbu Państwa na najmniej 98 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził w poniedziałek PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z wrocławskiego wydziału zamiejscowego delegatury ABW w Poznaniu.

– 20 marca funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa finansowo-skarbowe oraz pranie pieniędzy – powiedział Żaryn.

Spółki prowadzone, lub reprezentowane przez zatrzymanych brały udział w łańcuchu przestępstw związanych przy obrocie olejem napędowym wewnątrz UE. Przez konta bankowe spółek w grupie przestępczej przetransferowano nie mniej niż 172 mln zł oraz 16,6 mln euro tzw. brudnych pieniędzy – oceniają śledczy.

W nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu śledztwie obie osoby usłyszały już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie przestępstw karno-skarbowych, a prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

– Sprawa będzie się rozwijać i przewidziane są zatrzymania kolejnych osób – zaznaczył Żaryn.

źródło:

Zobacz więcej