RAPORT

Pogarda

Ile książek rocznie czytają Polacy? Niepokojące dane Biblioteki Narodowej

Według badań 28 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek (fot. Shutterstock/LeicherOliver)
Według badań 28 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek (fot. Shutterstock/LeicherOliver)

Najnowsze

Popularne

W minionym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów – podała w poniedziałek Biblioteka Narodowa, prezentując wstępne wyniki raportu „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”.

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Osiem polskich nowel wybranych przez parę prezydencką, w tym m.in. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej i „Katarynka” Bolesława...

zobacz więcej

Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. przeprowadzono kolejny pomiar w ramach cyklicznego, prowadzonego od 1992 r. badania Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce”. Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej zrealizowała firma Kantar Public wykazały, że „w 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów”.

Według informacji przekazanych przez BN główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian – w 2017 r. przeczytanie przynajmniej jednej książki deklarowało 38 proc. respondentów. W latach 2015 i 2016 wyniki były takie jak w 2018 r. (37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę).

9 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie więcej niż siedmiu książek w 2018 r. W zeszłym roku wynik był taki sam.

W raporcie przesłanym PAP podano, że brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek „ma zapewne wiele przyczyn”. Jak podano są to: „style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji”.

Miasto da młodym mieszkańcom pieniądze na zakup książek i gazet

Władze Florencji postanowiły zachęcić młodych mieszkańców miasta do czytania książek i prasy. Zarząd miasta oferuje po 50 euro każdemu...

zobacz więcej

W ocenie twórców raportu „znajduje to swoje odbicie w zmianie postaw względem czytania książek”. W młodszych grupach wiekowych znajduje się mniejszy odsetek osób deklarujących, że bardzo lubią czytanie książek – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które w starszych grupach wieku wyraźnie przewyższają mężczyzn pod tym względem.

4 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet w wieku 15-24 lat deklaruje, że bardzo lubi czytać książki. Wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat 8 proc. zadeklarowało, że bardzo lubi czytać książki, wśród ankietowanych kobiet z tej grupy wiekowej jest to 17 proc. W grupie wiekowej 40-59 11 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet zadeklarowało, że bardzo lubią czytać książki, a w grupie osób mających co najmniej 60 lat, 10 proc. mężczyzn i 23 proc.

Podano również, że „wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek”. 67 proc. respondentów w wieku powyżej 60. roku życia nie czytało książek w 2018 r. Wśród ankietowanych w wieku 40-59 lat 62 proc. nie przeczytała żadnej książki. W grupie wiekowej 25-39 lat 58 proc. ankietowanych deklaruje, że nie czytało książek, a w najmłodszej grupie (15-24 lata) książek nie czytało 45 proc.

Paczkomat na książki. Nowa opcja wypożyczania w Krakowie

43 skrytki ma książkomat, który od wtorku działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze....

zobacz więcej

Pytając uczestników badania o czytane przez nich w ciągu ostatniego roku książki, poproszono ich o wskazanie, w jaki sposób dana książka trafiła w ich ręce (np. została kupiona, pożyczona od znajomego, wypożyczona z biblioteki itp.). W 2018 r. 38 proc. ankietowanych deklaruje zakup, 26 proc. osób pożycza książki od znajomych, 20 proc. korzysta z księgozbioru domowego, 16 proc. wypożycza książki z biblioteki publicznej, a 7 proc. ze szkolnej.

Według badań 28 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek, 7 proc. przyznało, że posiadają tylko podręczniki szkolne. 14 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej posiada w domu od 1 do 10 książek. Najwięcej osób (45 proc.) posiada między 11 a 50 książek.

Szczegółowe wyniki wraz z komentarzem zaprezentowane zostaną po zakończeniu pogłębionych analiz w pełnym raporcie z badań udostępnionym w formie drukowanej oraz na stronie BN.


Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej