SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Ile książek rocznie czytają Polacy? Niepokojące dane Biblioteki Narodowej

Według badań 28 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek (fot. Shutterstock/LeicherOliver)
Według badań 28 proc. respondentów przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek (fot. Shutterstock/LeicherOliver)

W minionym roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów – podała w poniedziałek Biblioteka Narodowa, prezentując wstępne wyniki raportu „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku”.

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Osiem polskich nowel wybranych przez parę prezydencką, w tym m.in. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej i „Katarynka” Bolesława...

zobacz więcej

Na przełomie listopada i grudnia 2018 r. przeprowadzono kolejny pomiar w ramach cyklicznego, prowadzonego od 1992 r. badania Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce”. Badania, które na zlecenie Biblioteki Narodowej zrealizowała firma Kantar Public wykazały, że „w 2018 r. czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37 proc. respondentów”.

Według informacji przekazanych przez BN główne wskaźniki czytelnictwa pozostają bez zmian – w 2017 r. przeczytanie przynajmniej jednej książki deklarowało 38 proc. respondentów. W latach 2015 i 2016 wyniki były takie jak w 2018 r. (37 proc. ankietowanych zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę).

9 proc. respondentów zadeklarowało przeczytanie więcej niż siedmiu książek w 2018 r. W zeszłym roku wynik był taki sam.

W raporcie przesłanym PAP podano, że brak wzrostu zainteresowania czytaniem książek „ma zapewne wiele przyczyn”. Jak podano są to: „style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji”.

Miasto da młodym mieszkańcom pieniądze na zakup książek i gazet

Władze Florencji postanowiły zachęcić młodych mieszkańców miasta do czytania książek i prasy. Zarząd miasta oferuje po 50 euro każdemu...

zobacz więcej

W ocenie twórców raportu „znajduje to swoje odbicie w zmianie postaw względem czytania książek”. W młodszych grupach wiekowych znajduje się mniejszy odsetek osób deklarujących, że bardzo lubią czytanie książek – zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, które w starszych grupach wieku wyraźnie przewyższają mężczyzn pod tym względem.

4 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet w wieku 15-24 lat deklaruje, że bardzo lubi czytać książki. Wśród mężczyzn w wieku 25-39 lat 8 proc. zadeklarowało, że bardzo lubi czytać książki, wśród ankietowanych kobiet z tej grupy wiekowej jest to 17 proc. W grupie wiekowej 40-59 11 proc. mężczyzn i 21 proc. kobiet zadeklarowało, że bardzo lubią czytać książki, a w grupie osób mających co najmniej 60 lat, 10 proc. mężczyzn i 23 proc.

Podano również, że „wśród młodszych osób jest najwięcej czytelników książek”. 67 proc. respondentów w wieku powyżej 60. roku życia nie czytało książek w 2018 r. Wśród ankietowanych w wieku 40-59 lat 62 proc. nie przeczytała żadnej książki. W grupie wiekowej 25-39 lat 58 proc. ankietowanych deklaruje, że nie czytało książek, a w najmłodszej grupie (15-24 lata) książek nie czytało 45 proc.

Paczkomat na książki. Nowa opcja wypożyczania w Krakowie

43 skrytki ma książkomat, który od wtorku działa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wypożyczenia są teraz możliwe o każdej porze....

zobacz więcej

Pytając uczestników badania o czytane przez nich w ciągu ostatniego roku książki, poproszono ich o wskazanie, w jaki sposób dana książka trafiła w ich ręce (np. została kupiona, pożyczona od znajomego, wypożyczona z biblioteki itp.). W 2018 r. 38 proc. ankietowanych deklaruje zakup, 26 proc. osób pożycza książki od znajomych, 20 proc. korzysta z księgozbioru domowego, 16 proc. wypożycza książki z biblioteki publicznej, a 7 proc. ze szkolnej.

Według badań 28 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej przyznało, że w ich domach nie ma żadnych książek, 7 proc. przyznało, że posiadają tylko podręczniki szkolne. 14 proc. respondentów w próbie ogólnopolskiej posiada w domu od 1 do 10 książek. Najwięcej osób (45 proc.) posiada między 11 a 50 książek.

Szczegółowe wyniki wraz z komentarzem zaprezentowane zostaną po zakończeniu pogłębionych analiz w pełnym raporcie z badań udostępnionym w formie drukowanej oraz na stronie BN.


Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interview) oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).

źródło:

Zobacz więcej