Śmierć podczas manewrów NATO. Kobieta żołnierz przejechana przez wóz bojowy

Do wypadku doszło podczas manewrów z udziałem wojsk NATO (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency/Getty Images)

Kobieta żołnierz zginęła w nocy z niedzieli na poniedziałek, przejechana przez bojowy wóz piechoty CV90 w miejscowości Oeverkalix na północy Szwecji. Do wypadku doszło podczas manewrów Northern Wind z udziałem m.in. wojsk krajów NATO.

Szef MON: Przerzut amerykańskich żołnierzy na ćwiczenia pokazuje zaangażowanie USA

Przerzut 1,5 tys. amerykańskich żołnierzy na ćwiczenia na poligonie w Drawsku Pomorskim pokazuje zaangażowanie armii Stanów Zjednoczonych w...

zobacz więcej

– Ta tragedia pokazuje nam, że wojsko wciąż musi lepiej zadbać o bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń – powiedział szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.

Szwedzkie siły zbrojne zapowiedziały przeprowadzenie śledztwa, gdyż „bojowy wóz piechoty CV90 znajdował się w niewłaściwej pozycji”.

Według szwedzkiej policji w wypadku uczestniczyło osiem osób. Jak podano w komunikacie, śmierć poniosła 40-letnia Szwedka; nikt inny nie został ranny.

W dniach 18-27 marca około 10 tys. żołnierzy uczestniczy w manewrach wojskowych Nothern Wind (Północny Wiatr) na północy Szwecji, z czego 7 tys. pochodzi z Norwegii, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz USA.

źródło:

Zobacz więcej