Centralny Port Komunikacyjny z planem połączeń kolejowych

Budowa CPK, w tym nowych połączeń kolejowych, ma się rozpocząć w 2021 r. (fot. Shutterstock/OHamburgefonsz)

Ponad półtora tysiąca kilometrów linii, 10 tras i szybkość 250 km/godz. Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawiła szczegóły dotyczące sieci kolejowej, która będzie łączyć polskie miasta z lotniskiem w Baranowie.

Powstaną nowe linie kolejowe. Połączą polskie miasta z CPK

Przebieg linii kolejowych, dzięki którym pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego zatwierdzono...

zobacz więcej

Nowe linie kolejowe umożliwią połączenia bezpośrednio do portu m.in. z Olsztyna, Kołobrzegu, Terespola, Rzeszowa, Katowic, Poznania i Muszyny.

W sumie w zasięgu szybkich połączeń znajdzie się ponad 100 polskich miast, z których podróż do CPK nie zajmie więcej niż 2,5 godziny.

Pociągi mają jeździć z prędkością maksymalną 250 km/godz., z parametrami technicznymi umożliwiającymi późniejsze podniesienie tej prędkości.

Każdy z odcinków będzie się składał z fragmentów wyremontowanych oraz zupełnie nowych. Powstanie również nowa linia Warszawa – CPK – Łódź Fabryczna. W rejonie lotniska powstanie też duży węzeł kolejowy.

W planach jest też budowa przedłużenia Centralnej Magistrali Kolejowej z Żyrardowa do CPK, a potem do Płocka, Włocławka, Grudziądza i Trójmiasta. Jedynym dużym miastem, z którego dojazd do Portu Lotniczego Solidarność zajmie więcej, niż 2,5 godziny jest Szczecin. Budowa CPK, w tym nowych połączeń kolejowych, ma się rozpocząć w 2021 r. Pierwszy samolot ma wystartować sześć lat później. Według wstępnych szacunków koszt budowy lotniska i otaczającej go infrastruktury to 30–35 mld zł. Docelowo port ma obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie.

źródło:
Zobacz więcej