Lubnauer rozczarowana Koalicją Europejską. „Oczywiście nie jesteśmy zachwyceni”

Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że kluczowy dla niej jest cel zawiązanej Koalicji (fot. PAP/Rafał Guz)

– Nie jesteśmy zachwyceni, ale myślę, że niezachwyconych będzie zdecydowanie więcej, również w innych partiach – powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana dlaczego Nowoczesna nie dostała ani jednej „jedynki” na listach Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Wicemarszałek Senatu: Platforma ostro skręciła w lewo

Platforma Obywatelska ostro skręciła w lewo, a Koalicja Europejska okazała się jednym wielkim oszustwem – mówi w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy”...

zobacz więcej

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej w sobotę przyjęła uchwałę zatwierdzającą okręgowe listy kandydatów Platformy Obywatelskiej na posłów do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna, Zieloni).

Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi Platforma obsadziła siedem „jedynek”, a po trzy otrzymali przedstawiciele PSL i SLD. Żadnego z miejsc pierwszych nie mają Nowoczesna i Zieloni.

O tę kwestię została zapytana w Polsat News szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. – Oczywiście nie, nie jesteśmy zachwyceni – powiedziała Lubnauer. Jak dodała, „o tym, że nie będziemy na »jedynkach, dwójkach«, wiedzieliśmy”. – Myślę, że niezachwyconych będzie zdecydowanie więcej, nie tylko w Nowoczesnej, ale również w innych partiach – zaznaczyła.

Podkreśliła przy tym, że kluczowy dla niej jest cel zawiązanej Koalicji. – Dla mnie jest jasne, jaki jest cel tej koalicji (…) z jednej strony pokonać PiS, z drugiej strony – przywrócić pozycję Polski w Unii Europejskiej, zawalczyć o następny budżet europejski – wyjaśniła Lubnauer.

Wśród „jedynek” PO na listach Koalicji Europejskiej są: b. szef PE i b. premier Jerzy Buzek, b. piłkarz Tomasz Frankowski, b. premier Ewa Kopacz, europoseł Janusz Lewandowski, szefowa PAH Janina Ochojska, b. szef MSZ Radosław Sikorski oraz europosłanka Róża Thun.

„Jedynkami” SLD będą byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz i Marek Belka oraz obecny europoseł SLD Bogusław Liberadzki. Z kolei „jedynkami” PSL będą europosłowie: Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman oraz Czesław Siekierski.

źródło:
Zobacz więcej