Zabytki wracają do Polski. „Co czwarty dzień odzyskujemy jakieś dzieło”

Wiceminister podkreślił, że w dobie cyfryzacji wyszukiwanie zaginionych dzieł jest łatwiejsze (fot. mkidn.gov.pl)

Eksperci z ministerstwa kultury prowadzą obecnie 80 spraw, które mają na celu odzyskanie dzieł sztuki utraconych podczas wojny. „Średnio co czwarty dzień odzyskujemy jakieś dzieło, często są to drobne rzeczy i nie są to głośne sprawy” – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Niemiecki historyk: Zwrot zagrabionego dzieła to obowiązek RFN

Dyrektor Galerii Uffizi we Florencji Eike Schmidt, który jest Niemcem i z wykształcenia historykiem sztuki, apeluje, by jego ojczyzna zwróciła...

zobacz więcej

Magdalena Tomaszewska z Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowała w rozmowie z dziennikiem, że „obecnie Wydział Restytucji Dóbr Kultury (…) prowadzi blisko 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą”.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreślił, że „średnio co czwarty dzień” odzyskiwane jest jakieś dzieło sztuki, „często są to drobne rzeczy, i nie są to głośne sprawy”.

„Największym problemem jest liczba obiektów, których szukamy. Mamy ich na naszej liście ponad 60 tysięcy, a to oznacza, że nawet jeśli odzyskujemy średnio co czwarty dzień jakieś dzieło, to przed nami dziesiątki lat odzyskiwania tych dzieł” – dodał.

Wiceminister podkreślił, że w dobie cyfryzacji wyszukiwanie zaginionych dzieł jest łatwiejsze. „Dowiadujemy się często ze stron internetowych poszczególnych instytucji, jakie są ich zasoby magazynowe” – powiedział.

Ministerstwo kultury poinformowało, że pracownicy sprawdzają codziennie przedmioty wystawiane w 4,5 tys. domów aukcyjnych w ponad 70 krajach świata.

Magdalena Tomaszewska zauważyła, że duży wpływ na to, że co czwarty dzień udaje się odzyskać jakieś dzieło, ma ustawa o restytucji narodowych dóbr kultury, która weszła w życie w 2017 r. Daje ona kompetencje dotyczące restytucji dóbr ministrowi kultury. „Ustawa daje narzędzie prawne do skutecznej i owocnej współpracy z organami ścigania w dziedzinie restytucji” – zauważyła.


Jak czytamy w „Naszym Dzienniku”, problemem w restytucji dzieł sztuki jest nastawienie takich państw jak Niemcy czy Rosja.

źródło:
Zobacz więcej