Zarażone dziki w lasach Elbląga. Powstrzyma je ludzki pot [WIDEO]

Leśnicy z Elbląga rozstawili już zapory zapachowe i proszą, by ich nie dotykać (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

W lasach północnej części Elbląga leśnicy walczą z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Po tym, kiedy odnaleziono tam truchło dzika wymyślono nowy sposób, by odstraszyć dziki, przenoszące tę chorobę. Postawiono specjalną „zaporę zapachową”, w której użyto substytutu ludzkiego potu.

Francja: Przy granicy z Belgią powstaje ogrodzenie. Ma pomóc w walce z ASF

Po wykryciu w Belgii dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) we Francji powstaje przy granicy z tym krajem ogrodzenie wyznaczające „białą...

zobacz więcej

O sprawie poinformował „Dziennik Elbląski” i Nadleśnictwo Elbląg. Na odcinku ok. 4,5 km co 30 metrów rozstawiono słupki z gąbkami nasączonymi substancją, która pachnie jak ludzki pot.

Jak informują lokalni leśnicy, takie rozwiązanie ma powstrzymać rozprzestrzenianie ASF w kierunku woj. pomorskiego. Dziki, które przemieszczają się także w kierunku miasta – a mogą przenosić chorobę – nie znoszą zapachu ludzkiego potu.

– Dzikie zwierzęta z natury boją się ludzi, więc taki substytut ludzkiego potu będzie dla nich dobrym „straszakiem”. Dlatego apelujemy, by nie dotykać ani nie niszczyć zainstalowanych słupków z gąbkami – mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.

źródło:
Zobacz więcej