RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang. Grupa mogła przemycić nawet 4 tony narkotyków

4 tony narkotyków mógł przemycić międzynarodowy gang rozbity przez Centralne Biuro Śledcze Policji wspólnie ze służbami z Holandii, Szwecji, Norwegii, pod egidą Europolu. Służby udaremniły przemyt blisko 800 kg haszyszu oraz 50 kg kokainy. Dotychczas zatrzymano 13 osób, którym w Prokuraturze Krajowej przedstawiono łącznie 63 zarzuty.

CBŚP i KAS przechwyciły rekordową ilość tytoniu pod Piasecznem

Prawie 70 ton tytoniu, z którego można wyprodukować 70 mln papierosów przechwycili funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynie w okolicach Piaseczna....

zobacz więcej

Jak poinformowała policja, sprawa jest wielowątkowa i bardzo skomplikowana, a śledztwo trwa od ponad trzech lat. Nad wyjaśnieniem i ustaleniem okoliczności oraz osób związanych z przemytem narkotyków pracują policjanci CBŚP z Gdańska, funkcjonariusze ze szwedzkiej i norweskiej Służby Celnej oraz policjanci z Holandii, Szwecji i Norwegii.

Dzięki międzynarodowej współpracy, koordynowanej przez Europol funkcjonariusze ustalili, że na terenie Europy działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przemytem znacznych ilości narkotyków, a jej trzon stanowią Polacy z województwa pomorskiego. W działaniach prowadzonych na terenie Polski policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W wyniku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2013-2017 przemycała narkotyki z Hiszpanii i Włoch do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Łotwy, Danii, Szwecji, Norwegii i Polski. Z ustaleń wynika, że członkowie grupy mogli przemycić łącznie prawie cztery tony narkotyków, takich jak haszysz, marihuana i kokaina.

Duże zaangażowanie służb zapobiegło kilku przemytom. Funkcjonariusze na przestrzeni ostatnich trzech lat zabezpieczyli kilkaset kilogramów narkotyków, m.in. w Norwegii 390 kg haszyszu, w Holandii 50 kg kokainy, w Szwecji 355 kg haszyszu i w Polsce 50 kg haszyszu.
(fot. cbsp.policja.pl)
(fot. cbsp.policja.pl)

Produkowali nielegalny tytoń na skalę przemysłową. Gang rozbity przez CBŚP

13 osób zajmujących się przestępstwami akcyzowymi zatrzymali policjanci kaliskiego CBŚP we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej i...

zobacz więcej

Wszystkie sprawy dotyczące przejętych narkotyków na terenie Norwegii, Holandii, Szwecji i Polski zostały połączone w jedno śledztwo, które prowadzą policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z prokuratorami z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

Z ustaleń policji wynika, że jeszcze w 2017 r., niektórzy z podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej włamali się do magazynów jednego z urzędów pod Toruniem, kradnąc z niego zabezpieczone maszyny wchodzące w skład trzech linii do nielegalnej produkcji papierosów.

W ostatnim czasie funkcjonariusze zatrzymali w Polsce mężczyznę, który według śledczych może być jednym z rezydentów grupy na teren Hiszpanii. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu narkotyków z Hiszpanii, głównie do krajów skandynawskich. Sąd Rejonowy w Gdańsku na wniosek Prokuratury Krajowej w Gdańsku aresztował podejrzanego na okres trzech miesięcy.


Do tej pory w sprawie zatrzymano już 13 osób, którym łącznie przedstawiono 63 zarzuty, w tym 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej