Marszałek Sejmu: Musimy zastanowić się nad zasadniczymi zmianami w funkcjonowaniu UE

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski wezmą udział w spotkaniu szefów parlamentów państw V4 i Beneluksu (fot. Michele Spatari/NurPhoto via Getty Images)

Myśląc o przyszłości UE, musimy zastanowić się nad zasadniczymi zmianami w jej funkcjonowaniu, aby kraje członkowskie mogły stwierdzić, że są w wielkiej Unii sukcesu, muszą UE wzmocnić – mówił w niedzielę na Słowacji marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Internetowi giganci szykują protesty. Chcą wstrzymać dyrektywę UE

Duże serwisy mogą się demonstracyjnie zamykać, by zablokować unijną dyrektywę o prawie autorskim – informuje „Rzeczpospolita”. Głosowanie w...

zobacz więcej

Marek Kuchciński i marszałek Senatu Stanisław Karczewski przybyli w niedzielę na Słowację, by w poniedziałek wziąć udział w spotkaniu szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu. Tematami obrad będą przyszłość UE i stojące przed nią wyzwania.

Marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania poruszona zostanie tematyka aktualnych wyzwań w UE w dobie „przyszłych problemów”. Według niego „myśląc o przyszłości UE i dyskutując jak wzmocnić Unię – żebyśmy wszyscy uznali, że jesteśmy w wielkiej organizacji międzynarodowej, która jest Unią sukcesu – musimy się zastanowić w wielu przypadkach nad jej zasadniczymi zmianami”.

Kuchciński dodał, że politycy będą rozmawiać m.in. o brexicie. Jego zdaniem wyjście Wielkiej Brytanii z UE „będzie dużym błędem, dużą stratą i osłabieniem Unii”. – Ale musimy receptę na to znaleźć – dodał. Dlatego – jak mówił – podczas obrad dyskutowane będą stanowiska państw V4 oraz Beneluksu odnośnie do brexitu, m.in. jego skutków, a także przygotowań formalnych.

Marszałek Sejmu powiedział, że przewodniczący parlamentów omówią również perspektywę budżetu UE na lata 2021-2027. – Myślę, że znajdziemy zwolenników – nie tylko w Grupie Wyszehradzkiej – bronienia przede wszystkim wspólnej polityki rolnej i polityki spójności, czyli równomiernego rozwoju całej UE, a szczególnie tych państw, które dopiero od kilkunastu lat są członkami UE i wymagają wsparcia finansowego – mówił Kuchciński. Jego zdaniem ważną kwestią do omówienia będzie również sprawa zewnętrznego i wewnętrznego bezpieczeństwa UE oraz problem migracji.

Setki tysięcy osób na proteście przeciwko brexitowi

W centrum Londynu setki tysięcy Brytyjczyków demonstrowały przeciwko opuszczeniu przez ich kraj Unii Europejskiej – podała telewizja BBC. Domagają...

zobacz więcej

Marszałek Senatu dodał, że przedstawiciele państw V4 i Beneluksu poruszą również kwestię wyborów do Parlamentu Europejskiego. Karczewski zauważył, że istotne jest, aby poradzić sobie z niską frekwencją w eurowyborach, które – jak podkreślił – są bardzo ważne.

Oprócz marszałka Karczewskiego, Senat reprezentuje wicemarszałek Michał Seweryński. Gospodarzem spotkania w słowackim uzdrowisku Pieszczany będzie przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andrej Danko.

Parlamenty państw Grupy Wyszehradzkiej będą reprezentowali także przewodniczący Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondraczek, wiceprzewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Milan Sztiech oraz przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koever.

W spotkaniu wezmą też udział m.in. przewodniczący Izby Reprezentantów Belgii Siegfried Bracke, belgijska senator Annemie Maes, wiceprzewodniczący Izby Deputowanych Luksemburga Claude Wiseler, przewodniczący Parlamentu Beneluksu Gusty Graas, przewodniczący Komisji ds. Europejskich Izby Reprezentantów Holandii Hayke Veldman, przedstawicielka parlamentu Holandii w UE Janneke Timmer oraz wiceprzewodniczący holenderskiego Senatu Joris Backer.

źródło:

Zobacz więcej