Sondaż: Zjednoczona Prawica górą w wyborach do PE, Wiosna z dużymi stratami

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 42,2 proc. Polaków – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Notowania koalicji rządzącej wzrosły w stosunku do badań z lutego o 3,7 pkt proc.

PiS zyskałby dziś jeszcze więcej niż cztery lata temu. Najnowszy sondaż

42,6 proc głosów i 252 mandaty uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość, gdyby wybory odbyły się 20 lub 21 marca 2019 r. – wynika z sondażu pracowni...

zobacz więcej

Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Europejska, na którą zagłosowałoby 39,3 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 6,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem na poziomie 6,1 proc., notując spadek w porównaniu do lutego o 4,1 pkt proc.

Na ruch Kukiz'15 zagłosowałoby 5,2 proc. Badanych, co oznacza spadek o 1,8 proc. pkt poparcia.

Pod progiem znalazły się: Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy – 3,4 proc., Lewica Razem – 1,9 proc. i Polska Fair Play Bezpartyjni (1,1 proc.) proc. Inne grupowania, w tym Ruch Europa Christi, uzyskały łącznie 0,8 proc. poparcia.

Przy takich wynikach wyborów PiS uzyskałby 24 mandaty, KE – 22, Wiosna – 6, a ruch Pawła Kukiza – 3.

Badanie przeprowadzono w dniach 20-21 marca 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1005 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaki komitet wyborczy.

źródło:
Zobacz więcej